Teplé slnečné lúče nás konečne volajú na chalupy, na chaty či pod stany. Pre každého z nás je čas trávený v lone matky prírody nenahraditeľný, oslobodzujúci a energiou nabíjajúci. Jediné, čo nám tento úžasný pocit môže pokaziť je dotieravý hmyz.

Prinášame vám pár tipov a rád, ako na ne bez toho, aby ste použili nebezpečné chemikálie nevhodné pre deti, tehotné, zvieratá, prírodu, a v konečnom dôsledku i pre nás. Skôr, než na viacnohé chrobáčiky vytiahnete chemikálie, prečítajte si náš článok.

Drobný hmyz i mravce

 • Kajánske alebo chilli papričky

Hmyz neznáša pach štipľavého korenia. Jednoducho porozsypajte trochu tohto korenia na miesta najviac postihnuté hmyzom a malé potvorky utečú samé.

 • Cesnak

Obetujte jeden aromatický cesnak. Vám tá aróma nič neurobí, ale keď ním natriete spoje na podlahe či obkladačkách, mravčie čaty zatrúbia na ústup.

 • Ocot

Tohto všestranného pomocníka v domácnosti je potrebné mať neustále po ruke. K jedným z jeho pozitívnych vlastností patrí aj to, že chrobáčiky neobľubujú jeho arómu. Rozrieďte v rozprašovači ocot s vodou v pomere 1:1 a postriekajte ním podlahu, pult, stôl, drez, aj obkladačky. Octová aróma v našich nosoch rýchlo vyprchá, no v tých maličkých pôsobí odpudivo dlhší čas.

 • Mäta

Ak vám na záhradke či balkóne rastie táto zdravá rastlinka, odtrhnite z nej zopár lístkov, podrvte a rozmiestnite do všetkých rohov, aj do blízkosti posteľných matracov. Mätový olej výborne pôsobí aj ako repelent, pretože hmyz neobľubuje mentolovú vôňu.

Kliešte

Tento drobnučký a nenápadný hmyz je nielen nepríjemný, ale dokáže byť aj poriadne nebezpečný, pretože prenáša infekčné choroby. Vyskúšajte si vyrobiť prírodné repelenty proti týmto „upírom“.

 • Tinktúra z klinčekov

Budete potrebovať:

 • Fľaštičku Alpy
 • Hrsť klinčekov

Alpu prelejte do sklenenej fľašky a pridajte klinčeky. Nechajte lúhovať desať dní až dva týždne. Alpa naberie červený odtieň. Túto zmes potom prelejte do rozprašovacej fľašky a pred každou návštevou lúk či lesa si ju nasprejujte na topánky, nohavice i na časti tela.

Upozornenie: Má trochu výraznejšiu arómu, avšak veľmi rýchlo vyprchá. Okrem toho zafarbí svetlejšie oblečenie, a ťažko sa perie. Odporúčame na tmavé oblečenie, na ktorom fľaky nevidno. Z tela sa však umyje bez problémov.

 • Tinktúra z rozmarínu

Ak máte problémy s fľakmi na oblečení, vyskúšajte tento rozmarínový roztok, na ktorý budete potrebovať:

 • 1 vrecúško rozmarínu (dostať v obchode ako prísadu do jedla)
 • 1 liter vody
 • 1 lyžica bieleho vínneho octu

Dajte variť liter vody. Keď sa privedie do varu, odstavíme ju a dáme do nej lúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Odvar prelejeme do sprayových fľaštičiek a uchovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme časti tela.

Komáre

Ak si chcete užiť opekačku alebo grilovačku aj pod hviezdnou oblohou, alebo jednoducho chcete len tak ležať a sledovať roj meteoritov, no nepríjemný bzukot a dotieravý hmyz vám už poriadne lezie na nervy, vyskúšajte toto:

 • Vysypte na tácku obyčajnú zrnkovú kávu a vložte do nej zápalku. Nechajte zmes tlieť. Do okolia sa začne rozliehať vôňa kávy, tú komáre radi nemajú a vy si užijete večernú romantiku bez neustáleho plieskania a škriabania.
 • Ak vám vletel nejaký prieskumník aj do domu a neviete ho nájsť no o jeho prítomnosti vás presviedčajú svrbivé zdúreniny a nočný bzukot, nalejte do čajovej sviečky klinčekovú zmes, a nechajte svietiť.
 • K posteli položte nakrájaný citrón, do ktorého vtlačte niekoľko klinčekov. Noční upíri jednoducho vôňu klinčekov neobľubujú a vy sa konečne vyspíte.

Ovocné mušky

Keď vám okolo ovocia polietávajú maličké mušky, ktoré milujú váš potlesk, položte na stôl, alebo na pec nádobku s jabĺčnym octom. Dobrovoľne do neho vletia samé, a je to určite lepší spôsob, ako sa neustále vplietavať do mucholapiek.

Muchy

„Zavri dvere, nalietajú muchy!“ Kto túto vetu neustále nepočúval u babky na dedine? S nasledujúcim receptom vám už muchy okolo dvier a okien lietať nebudú:

Na domáce odpudzovače múch budete potrebovať:

 • uzatvrárateľný plastový sáčok
 • vodu
 • približne 4 jednocentové alebo dvojcentové mince

Do sáčku najlejte vodu a pridajte mince. Ten zaveste, alebo položte niekam do blízkostí dverí a spokojne sa budete môcť prechádzať z domu dnu a von bez toho, aby po vás niekto nakričal, že nalietajú muchy. Tie sa totiž boja nielen väčšieho objemu vody, ale aj nemajú v láske odraz svetla od vody a mincí.

Ak nemáte po ruke uzatvárateľný sáčok, jednoducho si na strom alebo nad dvere zaveste staré, poškriabané CD-čko, ktoré vám dieťa poškriabalo pri strkaní do notebooku.

Upozornenie: Pri oboch prípadoch ale musí byť jasno a slnečno. Práve jas vytvára potrebný ligot, ktorého sa muchy tak boja.

My vám už iba prajeme krásne, slnečnými lúčmi prehriate dni s detvákmi v prírode aj s našimi vychytávkami. Príroda sa vám poďakuje.

Foto: Pixabay.com, z archívu autora