Teplé slnečné lúče nás konečne volajú na chalupy, na chaty či pod stany. Pre každého z nás je čas trávený v lone matky prírody nenahraditeľný, oslobodzujúci a energiou nabíjajúci. Jediné, čo nám tento úžasný pocit môže pokaziť je dotieravý hmyz.
Prinášame vám pár tipov a rád, ako na ne bez toho, aby ste použili nebezpečné chemikálie nevhodné pre deti, tehotné, zvieratá, prírodu, a v konečnom dôsledku i pre nás. Skôr, než na viacnohé chrobáčiky vytiahnete chemikálie, prečítajte si náš článok.
Drobný hmyz i mravce
- Kajánske alebo chilli papričky
Hmyz neznáša pach štipľavého korenia. Jednoducho porozsypajte trochu tohto korenia na miesta najviac postihnuté hmyzom a malé potvorky utečú samé.
- Cesnak
Obetujte jeden aromatický cesnak. Vám tá aróma nič neurobí, ale keď ním natriete spoje na podlahe či obkladačkách, mravčie čaty zatrúbia na ústup.
- Ocot
Tohto všestranného pomocníka v domácnosti je potrebné mať neustále po ruke. K jedným z jeho pozitívnych vlastností patrí aj to, že chrobáčiky neobľubujú jeho arómu. Rozrieďte v rozprašovači ocot s vodou v pomere 1:1 a postriekajte ním podlahu, pult, stôl, drez, aj obkladačky. Octová aróma v našich nosoch rýchlo vyprchá, no v tých maličkých pôsobí odpudivo dlhší čas.
- Mäta
Ak vám na záhradke či balkóne rastie táto zdravá rastlinka, odtrhnite z nej zopár lístkov, podrvte a rozmiestnite do všetkých rohov, aj do blízkosti posteľných matracov. Mätový olej výborne pôsobí aj ako repelent, pretože hmyz neobľubuje mentolovú vôňu.
Kliešte
Tento drobnučký a nenápadný hmyz je nielen nepríjemný, ale dokáže byť aj poriadne nebezpečný, pretože prenáša infekčné choroby. Vyskúšajte si vyrobiť prírodné repelenty proti týmto „upírom“.
- Tinktúra z klinčekov
Budete potrebovať:
- Fľaštičku Alpy
- Hrsť klinčekov
Alpu prelejte do sklenenej fľašky a pridajte klinčeky. Nechajte lúhovať desať dní až dva týždne. Alpa naberie červený odtieň. Túto zmes potom prelejte do rozprašovacej fľašky a pred každou návštevou lúk či lesa si ju nasprejujte na topánky, nohavice i na časti tela.
Upozornenie: Má trochu výraznejšiu arómu, avšak veľmi rýchlo vyprchá. Okrem toho zafarbí svetlejšie oblečenie, a ťažko sa perie. Odporúčame na tmavé oblečenie, na ktorom fľaky nevidno. Z tela sa však umyje bez problémov.
- Tinktúra z rozmarínu
Ak máte problémy s fľakmi na oblečení, vyskúšajte tento rozmarínový roztok, na ktorý budete potrebovať:
- 1 vrecúško rozmarínu (dostať v obchode ako prísadu do jedla)
- 1 liter vody
- 1 lyžica bieleho vínneho octu
Dajte variť liter vody. Keď sa privedie do varu, odstavíme ju a dáme do nej lúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Odvar prelejeme do sprayových fľaštičiek a uchovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme časti tela.
Komáre
Ak si chcete užiť opekačku alebo grilovačku aj pod hviezdnou oblohou, alebo jednoducho chcete len tak ležať a sledovať roj meteoritov, no nepríjemný bzukot a dotieravý hmyz vám už poriadne lezie na nervy, vyskúšajte toto:
- Vysypte na tácku obyčajnú zrnkovú kávu a vložte do nej zápalku. Nechajte zmes tlieť. Do okolia sa začne rozliehať vôňa kávy, tú komáre radi nemajú a vy si užijete večernú romantiku bez neustáleho plieskania a škriabania.
- Ak vám vletel nejaký prieskumník aj do domu a neviete ho nájsť no o jeho prítomnosti vás presviedčajú svrbivé zdúreniny a nočný bzukot, nalejte do čajovej sviečky klinčekovú zmes, a nechajte svietiť.
- K posteli položte nakrájaný citrón, do ktorého vtlačte niekoľko klinčekov. Noční upíri jednoducho vôňu klinčekov neobľubujú a vy sa konečne vyspíte.
Ovocné mušky
Keď vám okolo ovocia polietávajú maličké mušky, ktoré milujú váš potlesk, položte na stôl, alebo na pec nádobku s jabĺčnym octom. Dobrovoľne do neho vletia samé, a je to určite lepší spôsob, ako sa neustále vplietavať do mucholapiek.
Muchy
„Zavri dvere, nalietajú muchy!“ Kto túto vetu neustále nepočúval u babky na dedine? S nasledujúcim receptom vám už muchy okolo dvier a okien lietať nebudú:
Na domáce odpudzovače múch budete potrebovať:
- uzatvrárateľný plastový sáčok
- vodu
- približne 4 jednocentové alebo dvojcentové mince
Do sáčku najlejte vodu a pridajte mince. Ten zaveste, alebo položte niekam do blízkostí dverí a spokojne sa budete môcť prechádzať z domu dnu a von bez toho, aby po vás niekto nakričal, že nalietajú muchy. Tie sa totiž boja nielen väčšieho objemu vody, ale aj nemajú v láske odraz svetla od vody a mincí.
Ak nemáte po ruke uzatvárateľný sáčok, jednoducho si na strom alebo nad dvere zaveste staré, poškriabané CD-čko, ktoré vám dieťa poškriabalo pri strkaní do notebooku.
Upozornenie: Pri oboch prípadoch ale musí byť jasno a slnečno. Práve jas vytvára potrebný ligot, ktorého sa muchy tak boja.
My vám už iba prajeme krásne, slnečnými lúčmi prehriate dni s detvákmi v prírode aj s našimi vychytávkami. Príroda sa vám poďakuje.
Foto: Pixabay.com, z archívu autora