Tento príbeh je o ženskej sile a o neskutočnej viere v život. Slovenka, pani Viola Stern Fischerová, prežila štyri koncentračné tábory, prežila pokusy doktora Mengeleho a svoj príbeh vyrozprávala všetkým.
Pani Viola sa volala vlastným menom Stern Rózsa. Meno si zmenila po vojne, ktoré zanechala v nemeckých koncentrákoch a začala používať meno Viola. Pani Viola pochádza z Lúčenca, odkiaľ ju ako 22-ročnú odviezli do Osvienčimu. Odtiaľ neskôr do Ravensbrücku, Buchenwaldu a napokon aj do Neustadtu. Z posledného z nich zorganizovala útek a dokonca významne pomohla pri dolapení jednej z najkrutejších dozorkýň v Birkenau.
„Volali nás Mengeleho dievčatá. Po príchode nás rozdelil do dvoch skupín. Prstom ukazoval doľava, doprava, znamenalo to život alebo smrť. Mňa a moju mamičku poslal na smrť. Nevedeli sme to, no zrazu sa ma spýtal, koľko mám rokov, prehliadol si ma a poslal ma do druhej skupiny. Kŕčovito som zvierala mamičkinu ruku, keď to uvidel, uškľabil sa a kopol do mamičky tak, že padla. Mňa odviedli. Po Mengeleho kopanci sa skončil môj dovtedy krásne zaujímavý, dobrodružný, nepoznačený život. Tam mi vyškerený brutálny odľud ukradol to, na čom mi záležalo, čo som milovala,“ spomína s tichým hlasom pani Viola.

Pani Viola sa dostala do skupiny dievčat, ktoré boli určené na pokusy neslávne známeho doktora Mengeleho. Skoro všetky Mengeleove experimenty mali pochybnú vedeckú hodnotu a možno ich považovať za nehumánne a zvrátené. Robil na nej ohavné pokusy, podával podivné injekcie, prášky a lieky, ktorých zmyslom malo byť pravdepodobne privodenie neplodnosti. Pani Viola bola neuveriteľne silná osobnosť. Tieto príkoria prežila a po úspešnom úteku sa dokonca vydala za vynikajúceho človeka, Juraja Fischera. Pán Fischer patrí medzi štyroch ľudí zo Slovenska, ktorí boli vyznamenaní najvyšším francúzskym vyznamenaním – Rytier čestnej légie francúzskej republiky. Napriek pokusom “Anjela smrti”, ako prezývali doktora Mengeleho, porodila dve dcéry Helenu a Vieru.
„Bola som Mengeleho dievča. Jedna z mnohých, ktoré museli zniesť jeho pokusy. Jedna z mála tých, ktoré to prežili. A možno som jediná, ktorá ho porazila – on a jeho tím mi robili veci, po ktorých by som už nikdy nemala spoznať ten najväčší dar – držať v náručí vlastné dieťa. Porazila som ich dvakrát. Mám dve skvelé dcéry.“

Aj keď od týchto hrozných zážitkov uplynulo 70 rokov, svoj ťažký životný príbeh sa rozhodla porozprávať novinárke Veronike Homolej Tóthovej a tá ho spracovala do knižnej podoby s názvom Mengeleho dievča. Dožila sa veku 94 rokov a v Máji 2017 opustila tento svet, v ktorom si prežila toľko, čo málokto. Je však živým dôkazom toho, ako vôľa byť matkou je silnejšia ako pokusy doktora Mengeleho a vojnové zverstvá.
Zdroj: slovenka.zenskyweb.sk, youtube.com, edah.sk, aktuality.sk | Foto: sk.wikipedia.org, youtube.com, slovenka.zenskyweb.sk