„To je dobré, že dojčíš. A určite dojči čo najdlhšie. Je to to najlepšie pre bábätko.“ Takéto a podobné reči počúva každá mamička, ktorej sa bábätko narodí. Kým je bábätko maličké, každý (až na pár výnimiek) sa na dojčiace mamičky pozerá s úsmevom a rešpektom.
Ale len dovtedy, kým dieťatko nedosiahne vek, kedy už je podľa okolia na dojčenie veľké. Tento vek je rôzny, niekde je to pol roka, niekde rok, ale ak je to viac ako rok, to už je hotová katastrofa. Mamička, ktorá sa odváži dojčiť dlhšie ako dvanásť mesiacov, je považovaná za zvláštny druh existencie. A „takáto existencia“ je častovaná rôznymi pripomienkami, teóriami a múdrymi radami, ktoré by si mala brať k srdcu.
Najčastejšie teórie okolia a spoločnosti
„Dojčenie po prvom roku života dieťaťa spôsobuje rakovinu prsníka!“
„Ak sú chlapci dlhodobo dojčení, uvoľňuje sa im do tela príliš veľa estrogénu, čo má za následok neskoršiu homosexualitu!“
„Matky po cisárskom reze nemajú dostatok kvalitného mlieka. Je lepšie dieťatko prikrmovať a čím skôr odstaviť!“
„Žena s veľkými prsiami určite nemôže dieťatko kvalitne nadojčiť!“
„Ak má mamička horúčku, nesmie dieťatko dojčiť, pretože mu obarí hrdielko!“
„Dieťa treba naučiť na fľašku, lebo sa nikdy nenaučí piť z pohára!“
„Ženy po tridsiatke majú už staré mlieko, odporúča sa krátkodobé dojčenie!“
„Dojčenie po roku je úchylné, nechutné a choré!“
„Dieťa dojčené po roku sa naučí a už nikdy neprestane!“
„Dlhodobé dojčenie hraničí s pohlavným zneužívaním!“
„Iba deti v rozvojových krajinách potrebujú zvláštnu výživu!“
„Z takých detí vyrastajú iba slabosi, ktorí sa nedokážu sami upokojiť!“
Stretli ste sa s niektorými z nich? Bohužiaľ, ani dnes nie je výnimkou stretnúť sa s podobne mienenými radami. Dokonca ani v ambulanciách zdravotníkov.
Má význam dojčiť dieťatko aj po prvom roku?
Odborníci vo svete výživy v tom majú jasno. Najnovšie výskumy dokazujú, že dojčenie aj po roku života má svoje zdravotné výhody. Znižuje riziko rakoviny ako u dieťatka tak aj u mamičky, zvyšuje IQ bábätka, znižuje riziko cukrovky 1. typu, znižuje riziko obezity, astmy a alergií.
Podľa stránky Mamila.sk, je dojčenie oveľa viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Aj naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti.
Ak sa teda aj mamička rozhodne ukončiť dojčenie, nemalo by to byť na základe nátlaku okolia či doktorov, ale odstavenie by malo byť výsledkom vzájomnej dohody dieťatka s maminkou a s ohľadom na ich momentálnu situáciu.
Bohužiaľ, nie každej mamičke sa podarilo, či už vinou prístupu v nemocnici, alebo nesprávnymi informáciami, rozbehnúť laktáciu, priložiť dieťatko, alebo dojčiť dlhšie, ako tri mesiace. Našťastie už dnes existujú skupiny a organizácie na podporu dojčenia, ktoré vám ochotne pomôžu.
Detičky v tom majú jasno
Poprosili sme mamičky, dlhodobo dojčiace, aby sa nám zdôverili s úsmevnými príbehmi z ich každodenného života:
„Uspávala som svojho 3-ročného synčeka, ktorý netrpezlivo žobronil: Maminka, prosím si didušku. Tak mu vravím: Počkaj chvíľočku, len si dám dole… ale nevedela som sa vykoktať že pyžamo, len som sa ďalej vyzliekala. Tak sa opýtal: Tepláky? A ja, že prečo tepláky? A to kde mám tie didušky? A synček s veľkým úsmevom: NA KOLENÁCH!“
„My sme dospeli do takého štádia, že môj syn sa na verejnosti hanbí dať mi pusu, ale nemá problém si na verejnosti cucnúť.“
„Pozerali sme so štvorročným synom knižku o zvieratkách a bola tam kravička s teliatkom. Synček sa hneď zameral na dôležité veci: A prečo má toľko veľa didušiek? Hovorím mu, že kravičky ich majú veľa. A on sa zamyslel: A ty máš prečo len dve? Ešte ti narastú?“
„Varila som deťom puding, ale môj starší syn dostal neuveriteľnú chuť na moje mlieko. Lenže som nemohla od sporáka odísť a keď si pýtal už tretíkrát, tak mu hovorím: Počkaj ešte chvíľočku, kým to dokončím. Neboj sa, myslím na teba. A na to synček pohotovo zahlási: Tak nemysli a daj mi tú didu!“
„Dnes ráno v posteli sa moji synovia dojčili naraz. Ešte som mala zavreté oči a relaxovala som. Zacítila som, že sa mladší na chvíľu odpojil a potom sa chcel znova prisať, no nevedel ma nájsť. V tom pocítim ruku staršieho, ako ma chytil za didu a strčil mladšiemu do pusy.“
„Na Mikuláša chcel manžel vyhodiť syna z postele čím skôr, a tak mu hovorí: Choď sa pozrieť, čo ti nechal Mikuláš pri topánkach. Ale synček mal dôležitejšiu úlohu, ako nejaký balík: Počkaj tato, ja si najskôr musím cucnúť.“
„Boli sme na oslave a 50-ročný ujo sa bláznil s naším starším synčekom. Po chvíli prišli za mnou a ujo mi hovorí: Maminka, ty už mu nemôžeš dávať mliečko, veď už je ťažký. A môj syn mu zahlásil: Veď maminka dá aj tebe, aby si ma vládal.“
„Hovorím mladšiemu synčekovi: Poď, ideme raňajkovať. A starší syn na to: Nie raňajkovať, diduškovať. Ja mu vysvetľujem, že pre neho sú to ešte aj raňajky, obed a večera. Mladší chvíľu porozmýšľal a potom povedal: Hmmm, to sa má dobre. Aspoň nemusí riady odkladať.“
„Pri večernom uspávaní sa zrazu synček odpojil a povedal: Maminka, už tam nie je mliečko. Tak som mu povedala v rámci motivovania na odstavenie: No, asi už takí veľkí chlapci nevedia diduškovať. On na to: To nie, nabudúce skúsim aj ten druhý.“
„Večer ukladám deti do postele. Dám pusu mladšiemu a poviem: Dobrú noc, ty moja láska malá. Potom dám pusinku staršiemu: Dobrú noc, ty moja láska veľká. A on odpovedal: No vidíš, a aj tak ešte stále diduškujem.“
„Ja som sa dozvedela, že som príliš žgrgľavá. Obom našim chlapcom som lakomá kúpiť umelé mlieko.“
I vy ste sa stretli so zaujímavou teóriou? Či vás vaše ratolesti počastovali zaujímavou hláškou? Určite sa s nami podeľte o vaše skúsenosti.
Zdroj: Mamila.sk |Foto: Pixabay.com, Facebook.com