O výchove detí sa toho popíše naozaj veľa. Existuje množstvo múdrych kníh od študovaných psychológov, učiteľov, vychovávateľov. Pred narodením dieťaťa máte deväť mesiacov na chystanie výbavičky a študovanie materiálov, aby ste vychovali inteligentného a čestného človeka, ktorý vám bude robiť po celý život dobré meno.

Skutočná pravda je ale taká, že ak by existovala zbierka zákonov o výchove dieťaťa od bájnych čias starovekého Grécka až po súčasný počítačový vek, nestačilo by to. V momente, keď sa na vás vaše dieťatko pozrie tými práve rozlepenými očami, je všetko inak.Vaša výchova bude mať viacero fáz. Najskôr si určíte pravidlá: „Nebudem ho učiť nosiť sa na rukách, nebudem ho uspávať, nech zaspí samo.“ To sa zmení veľmi rýchlo. Je jedenásť hodín večer a dieťa ešte stále pozerá do stropu (to je ten lepší prípad). Môže sa stať, že plače už tri hodiny kvôli kolike, zubom alebo jednoducho kvôli niečomu. Určite ste si dieťatko ani nechceli brať k sebe do postele. No keď vám v noci plače už šiesty raz, radšej si ho k sebe šupnete, aby ste ráno nevyzerali ako zombie. Pravidlám sa bude postupne ustupovať, aby bol v dome aspoň na chvíľu pokoj a ticho.

Prvých pár mesiacov je výchova jednoduchšia, dieťatko viac-menej iba spí a papá. Asi okolo deviateho mesiaca sa z neho stáva výraznejšia osobnosť. Začne sa vám „hádzať“ o zem už len preto, že mu zoberiete z rúk nabíjačku od telefónu. Vonku na námestí, pred polovicou obyvateľstva mesta, spustí rev ako z Vreskotu, lebo ste mu kúpili ružovú zmrzlinu namiesto fialovej. Vysvetľovanie, že fialovú nemali, tomu vôbec nepomôže.

Poviete si, že budete prísni. To vás prejde po vyznaní hlbokej lásky od vášho malého anjelika s pohľadom roztomilého šteniatka. Neskôr stavíte na demokratické a benevolentné správanie. Keď si však vaša ratolesť začne myslieť, že ste spolužiak zo škôlky, ktorého môže pohryznúť alebo dokonca zbiť, demokraciu strieda despotizmus.

Budú sa striedať obdobia vzdoru s obdobiami celkom slušného správania, kedy si na okamih poviete: „Predsa som ho vychovala dobre.“ Naozaj to bude iba okamih. V prípade, že máte viac detí, musíte riešiť aj ich spory a bitky, niekedy úplne bezdôvodné. Raz sa budú hádať o dve identické loptičky, inokedy to bude bitka o nočník. Majú ho síce dva kusy, ale obidvaja chcú v tej istej chvíli sedieť na tom ružovom. Veď príroda predsa nepočká a ten biely momentálne na danú potrebu nie je adekvátny.

Keď si začnete myslieť, že to najhoršie máte za sebou, príde puberta. Obdobie totálneho ignorovania, neakceptovania akejkoľvek autority. Môžete sa snažiť ako najviac viete, aj tak budete iba nudný starec, ktorý ničomu nerozumie a na jeho názory nikto nie je zvedavý, lebo nie sú z tejto doby. Nespočetne veľakrát sa budete tešiť na deň, kedy si nájde vlastné bývanie. Verte ale, že pri jeho odchode si budete želať návrat toho malého uzlíčka, ktorý si rozbil kolienko a chce si ho dať pofúkať.

Je jedno, aké bude. Je jedno, ako veľmi vás vytočí. Je jedno, aké hlúposti povyvádza, aj tak ho budete milovať najviac na svete. Myslíte si, že dokonalé dieťa neexistuje? Chyba! Je to presne to vaše. Pre vás bude dokonalé vždy práve preto, že je vaše.

Aby som sa vrátila na začiatok. Nechcem povedať, že si nemáte knihy o výchove čítať. Práve naopak. Dávajú veľa rád, ako sa chovať v určitých situáciách. Možno vás niekedy zachránia od myšlienok na vyskočenie z okna. Uvedomte si, že vaše dieťa žiadnu inú matku ani otca nemá. Z neúspechov vo výchove sa učte, netrápte sa nimi, nebojte sa opýtať skúsenejších osôb. Mať deti je ozajstná radosť, i keď to občas tak nevyzerá. Náš čas venovať sa im je to najviac, čo im môžeme dať. Takže veľa zdaru pri výchove tých malých neznajbohov.

Autor: Ivana Rosi, foto: pixabay.com