Chystáte sa porodiť svoje prvé dieťatko, do pôrodnice idete s dôverou v lekárov, pôrodné asistentky a všetok personál. No veľa z vás zažije namiesto pochopenia, podpory, empatie len potupu, hanbu, posmešky…

 

Mladá slovenská režisérka Zuzana Límová nakrútila dokument o pôrodoch na Slovensku. Oficiálna premiéra filmu Medzi nami (Before I Met You) bude na Medzinárodnom festivale Jeden svet v Bratislave v pondelok 16. októbra 2017 o 20:00 a po ňom bude nasledovať diskusia s autorkou. Film sa nakrúcal v Univerzitnej nemocnici v Bratislave v mesiacoch február a marec 2016, kedy mala nemocnica certifikát Baby Friendly Hospital.

Hodinový dokument odhaľuje praktiky slovenských pôrodníc, rutinu a neraz neúctivé správanie personálu voči rodičkám. Ako povedala autorka: „V našich pôrodniciach sa radosti materstva môžu ľahko premeniť v opak. Izolované od svojich blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou a ťažko pochopiteľnými praktikami.” Vznikol preto, aby sa o tejto problematike spustila diskusia, lebo bez toho, aby sa o tomto probléme hovorilo, sa situácia nezmení.

Režisérka ďalej uvádza, že: „Po uverejnení traileru sa nám začala vyhrážať nemocnica aj niektorí lekári a žiadali zastavenie filmu. Už niekoľko mesiacov čakáme na oficiálne vyjadrenie právneho oddelenia nemocnice.“ A toto by predsa v demokratickej spoločnosti nemalo byť prípustné!

Trailer k tomuto filmu si môžete pozrieť ————–TU————

Zdroj: kinema.sk, youtube.com | Foto: depositphoto.com