kalendár

Vybrať to správne meno pre novorodeniatko je niekedy hotové umenie. Náročné býva aj nájsť spoločný kompromis a zvoliť také meno, ktoré by odsúhlasila aj vaša mužská polovička. V niektorých rodinách to majú jednoduché. Syna nazvú po otcovi, prípadne majú meno premyslené už dávno predtým, ako bolo dieťa počaté. Ak patríte do skupiny tých, ktorí stále netušia, po akom mene sa obzerať, možno vám poradíme.

 

[sociallocker]

Meno by sa malo hodiť k priezvisku

Ak máte tradičné slovenské priezvisko, najjednoduchšie bude zvoliť aj meno tradične slovenské. Napríklad taká Hanka Kováčová znie lepšie ako Naomi Kováčová. Alebo taký Lukáš Novotný v porovnaní trebárs s menom Joshua Novotný. Samozrejme proti gustu rodičov žiaden dišputát, nesmieme však zabúdať na to, že meno sa ponesie s našim dieťaťom celý život.

Dôležité je vybrať správne dlhé meno

Aj dĺžka mena by sa mala hodiť k priezvisku. Pri dlho znejúcom priezvisku je ideálne vsadiť na kratšie meno a naopak pri krátkom priezvisku môže byť meno kľudne dlhšie. Napríklad pri priezvisku Kovačovičová znie lepšie povedzme meno Lea, Ema, Ela ako Anastázia, Miroslava či Slavomíra. Tieto mená ale môžu inšpirovať tých, ktorých priezviská sú len dvojslabičné.

Najviac používané mená v roku 2015

Možno vám pri výbere mena pomôže aj prehľad najpoužívanejších chlapčenských a dievčenských mien z minulého roka. Začnime teda chlapčenskými: Prvú priečku obsadil obľúbený Jakub. Nasleduje Adam a tretí je tradičný Michal. Pokračuje Martin a za ním na piatej priečke je Matej. Desiatku najpopulárnejších mien dopĺňajú Samuel, Tomáš, Lukáš, Filip a Peter.
U dievčat sa najväčšej obľube tešia Emy a Emmy. Pokračuje meno Natália a tretia je Nina. Sofia sa dostala na štvrtú priečku a piata je Nela. V desiatke naj mien minulého roka sú aj Viktória, Karolína, Eliška, Katarína a Laura
Čo poviete, sú medzi týmito menami aj vaši favoriti? Ktoré meno vás oslovilo natoľko, že ho zvažujete dať aj svojmu dieťatku? Budeme radi, keď sa s nami podelíte o vaše názory.

foto: pixabay.com[/sociallocker]