Je pravdepodobné, že sa jej čoskoro dočkáme. Na júnové zasadnutie parlamentu chce Smer predložiť návrh, ktorého schválením by sme splnili požiadavky Európskej smernice. Oteckom by sa malo priklepnúť 10 dní dovolenky po narodení nového potomka.

 

Počas týchto dní by ale poberali plný plat. Podobne to funguje aj u našich susedov Maďarov a Poliakov. Slovensko má tri roky na to, aby na základe Európskej smernice toto právo prijalo za svoje. Ako sa ale zdá, Róbertovi Ficovi by sa hodilo, keby sa o otcovskej dovolenke začalo hovoriť čo najskôr. A to už budúci mesiac na parlamentnej schôdzi.

Čo je zatiaľ otázne, je fakt, odkiaľ potečú peniaze pre oteckov na dovolenke. Na jednej strane je názor, že by malo ísť o príspevok od zamestnávateľa. K tomuto sa prikláňa aj Fico. Minister práce Richter si, naopak, myslí, že by malo ísť o nemocenskú dávku zo strany Sociálnej poisťovne.

Ako to nakoniec bude sa možno dozvieme v júni. Slovensko patrí k poslednej štvrtine štátov Európskej únie, ktorá otcovskú dovolenku bude musieť ešte schváliť.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay.com