„Objavila som veľkú moc v empatii – stala sa mojou tajnou rodičovskou zbraňou,“ tvrdí Darina. Sú to veľmi vzácne chvíle, keď nepočujem kňučanie svojich detí. Začína to ráno, najmä ak je potrebné ísť do školy.

 

„Ja nechcem ísť mamííííí,“ kričí moja šesťročná dcéra. A vtom prichádzajú na rad moje povzbudivé slová.

„V škole bude dobre – uvidíš svojich priateľov, cez hudobnú si zaspievaš a ty predsa rada spievaš.“

Približne desaťkrát za deň sa snažím donútiť deti robiť niečo, čo nechcú. Hlavne pri mojej dcére. Spomeniem množstvo zábavných vecí, na ktoré sa môžu tešiť počas školského dňa. Niektoré dni sú však náročné aj pre mňa a jednoducho som unavená, aby som niečo našla.

Jeden piatok, po dlhom a náročnom týždni, som bola maximálne vyčerpaná a nedokázala som viesť žiaden naťahovací dialóg s mojou dcérou. Keď sa začala sťažovať, že nechce ísť do školy a chce ostať doma v pyžame, tak som s unavenými očami odpovedala jednoduché „chápem“.

Zmätená mojou odpoveďou sa spýtala: „Áno?“

„Áno. Presne viem, aké to je, keď musíš robiť niečo, čo nechceš.“

„Ďakujem,“ povedala a ja som videla, ako sa jej začínajú túlať myšlienky rôznymi smermi. „Zabalíš mi dnes na desiatu aj sladkosť?“

To bolo všetko? O to jej išlo? Konečne som zistila, čo funguje! A začala som to používať vždy, keď moja dcéra opäť prišla kňučiac s nejakou negatívnou vetou.

Nechcem na večeru kura. Chápem.
Nechcem ísť spať. Rozumiem.
Nechce sa mi ísť do kostola. V poriadku.

Takto vyzerali naše konverzácie po novom. Zakaždým, keď som použila jedno z týchto slov, zdalo sa, že dcéra má viac sily. Potrebovala byť len vypočutá, to bolo všetko, čo chcela. Musela to dostať zo seba von a byť uznaná. Empatia voči deťom je často prehliadnutá, pretože sa príliš snažíme, aby sa do nich dostali naše zodpovedné a dospelé mentality.

Tento rok sme moju dcéru nemohli odniesť na narodeninovú párty jej kamarátky, keďže sme boli mimo mesta. Kedysi by som jej povedala, že určite pôjde o rok. Teraz ju obijímem a poviem jej, že ju chápem.

P.S.
Dnes ráno vystrájala aj moja druhá dcérka, že nechce ísť do škôlky. Staršia ju objala a povedala: „Chápem ťa maličká.“ Zdá sa, že empatia sa šíri 🙂

Zdroj: parenting.com | Foto: pixabay.com