Od mája tohto roku sa pozornosť susedného Česka sústredila na osud tehotnej Evy. Bola v 16-tom týždni tehotenstva, keď v dôsledku krvácania do mozgu zostala napojená na prístrojoch len kvôli záchrane bábätka v jej brušku. O dieťa sa starali lekári z Fakultnej nemocnice v Brne a dokázali niečo neuveriteľné.

117 dní držali 27-ročnú ženu na prístrojoch. Bola v stave mozgovej smrti, no dieťatko chceli za každú cenu zachrániť. To sa im aj podarilo a malá Eliška prišla na svet 15. augusta cisárskym rezom. Vážila 2000 gramov. Síce sa takýchto prípadov vo svete stalo asi 20, tento je ojedinelý dĺžkou doby dieťatka v brušku a jeho váhou po narodení.

Keď sa Eliška narodila, Evu odpojili

V deň, keď Eliška prišla na svet, jej mamu Evu odpojili od prístrojov. O dievčatko sa stará jej otec Vojtech, ktorý je na materskej dovolenke. Starostlivosť zvláda a je Eliške mamou a otcom zároveň. Doma má aj staršieho syna Mateja. Už prvé tehotenstvo s ním bolo rizikové, pretože Eva mala epileptický záchvat a po narodení chlapca sa musela liečiť. Po dvoch rokoch jej lekári dovolili znovu otehotnieť, no skončilo sa to tragicky.

Osud rodiny zasiahol celé Česko

Vojtech ju našiel v 16-tom týždni tehotenstva v bezvedomí a lekári už jej nevedeli pomôcť. Bola už po mozgovej smrti. Osud tejto rodiny sledovalo celé Česko a pre Vojtecha a deti zorganizovali finančnú zbierku. Momentálne sa celej rodine vodí dobre, Vojtechovi pomáhajú najbližší. Dokonca Elišku dojčila jej teta.

27-ročný policajt a kynológ Vojtech je vďačný za pomoc a cení si podporu všetkých, ktorí im uľahčili život bez milovanej manželky a mamy Evy. Celkovo pre neho a deti vyzbierali 100 tisíc korún.

Zdroj: tvnoviny.sk, youtube.com | Foto: youtube.com