Rozhodli ste sa, že teraz je ten správny čas stať sa matkou? Alebo ňou už ste a chcete pre vaše prvorodené súrodenca? Ak si chcete budúce tehotenstvo naplánovať, máme pre vás tip od National Academy of Sciences. Skúmali totiž, kedy je najvhodnejší čas otehotnieť.

Asi len výnimočne sa podarí otehotnieť hneď na prvý “pokus”. Väčšina budúcich rodičov to skúša, až to nakoniec (v lepšom prípade) vyjde a neriešia, či to bude vo februári alebo v septembri. Z dvoch čiarok na tehotenskom teste sa tešia bez ohľadu na ročné obdobie.

Tehotná v lete

Chodiť po svete s veľkým bruškom počas letných horúčav je oveľa namáhavejšie na organizmus, ale zase netreba kupovať toľko tehotenského oblečenia. Postačí pár širších šiat a pohodlné sandálky. Dieťatku narodenému na jeseň síce budú “zle” vychádzať roky, zato ale bude patriť k najstarším v triede, čo preň môže znamenať určité plus.

Tehotná v zime

Ak svoje dieťatko splodíte medzi júnom a augustom, budete potrebovať tehotenskú zimnú bundu aj nohavice, zato ale tieto detičky bývajú najväčšie a v priemere najťažšie (podľa článku Janet Curriovej a Hannesa Schwandta – portal Proceedings of the National Academy of Sciences). Ale! Aj mamičky najviac priberú.

Ak sa vám podarí otehotnieť v máji, existuje podľa tejto štúdie vyššie riziko predčasného narodenia, a to až o 10%. Pravdepodobne je to tým, že tieto detičky sa rodia v zimných mesiacoch.

Sledovali tisícky súrodencov – a výsledok?

Štúdia Janet Curriovej a Hannesa Schwandta skúmala celkovo 1,4 milióna detí – 647 050 skupín detí narodených v rôznom období, aby sa eliminoval vplyv sociálneho prostredia alebo zdravotného stavu matky, šlo najmä o súrodencov. Výsledkom je, že najlepšie mesiace na splodenie dieťatka sú jún, júl a august.

Či už podobným výskumom veríte, alebo nie, ak sa na tehotenskom teste konečne ukážu vytúžené dve čiaročky, neriešite, či je marec, júl alebo október. Každý mesiac v roku je dobrý na tak úžasné správy – že privediete na svet nového človiečika.

Zdroj: zaujimavosti.net | Foto: pixabay.com