Exkluzívne alebo inak výlučné dojčenie v prvých 6 mesiacoch od narodenia dieťatka. Jedná sa o dojčenie na požiadanie, teda vtedy, keď dieťa chce a ako často chce. Je jedno, či cez deň alebo v noci (áno niekedy aj každú hodinu). Dieťa si samo vytvorí svoj vlastný harmonogram dojčenia, riadi sa výlučne svojim telom a jeho potrebami, a tak je to správne.
Od šiesteho mesiaca by sa mali postupne zavádzať príkrmy vo forme ovocia a zeleniny, dojčenie by však malo stále predstavovať väčšiu časť príjmu potravy. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) odporúča matkám dojčiť aspoň do druhého roka veku dieťaťa, po druhom roku je to v závislosti od rozhodnutia matky a dieťaťa (samostatné odstavenie dieťaťa).
Dieťa sa riadi svojim telom a jeho potrebami, a tak je to správne.
Optimálne dĺžka výlučného dojčenia
Podľa štúdie, ktorá bola vykonaná v roku 2009 – Optimálna dĺžka výlučného dojčenia – jej výsledky naznačujú, že výlučne dojčené deti, ktoré prijímali len materské mlieko po dobu 6 mesiacov majú niekoľko výhod oproti tím, ktorí boli dojčení výlučne len 3-4 mesiace s následným pridávaním tuhej stravy. Tieto výhody zahŕňajú znížené riziko rôznych infekcií, žalúdočných problémov a alergických ochorení a u matiek sa tým pomáha predchádzať popôrodnej depresii , ľahšie zhadzuje kilá nadobudnuté tehotenstvom a oneskoruje sa návrat menštruácie. Tieto štúdie sú neustále prehodnocované a pravidelne dopĺňané o nové zistenia založené na nových dôkazoch.
Zásady výlučného dojčenia
Aby boli vytvorené tie správne podmienky pre výlučné dojčenie, treba dodržiavať tieto zásady:
– Pred pôrodom je veľmi dôležité vybrať si správnu pôrodnicu, tú ktorá podporuje čo najskoršie prisatie a kontakt telo na telo
– Snažiť sa o prisatie dieťatka čo najskôr od pôrodu, najlepšie už do jednej hodiny
– Dieťa má byť dojčené tak často ako chce, teda na požiadanie
– Pravidelné dojčenie aj v noci, tiež na požiadanie – tu pomáha spoločné spanie, veľmi uľahčuje nočné dojčenie
– Dieťatko by nemalo dostávať žiadnu inú stravu okrem materského mliečka a to ani žiadne tekutiny (napr. počas teplých mesiacov), materské mlieko je v prvých šiestich mesiacoch úplne dostačujúce
– Mamičky by sa mali vyhýbať rôznym fľaškám, cumlíkom a iným ,,pomôckam,, pri ktorých sa dieťa môže ,,pokaziť,, v prisávaní na matkin prsník
– Veľmi nápomocné sú podporné skupiny dojčiacich matiek, skupina dodáva silu a energiu prekonať aj prípadné problémy
– Aj tie maminky, ktoré sa musia vrátiť do práce skôr, je potrebné aby pokračovali vo výlučnom dojčení
Výhody
Najväčšími výhodami výlučného dojčenia sú vybudovanie silnej imunitnej základne pre dieťa, ktoré potom nie je tak náchylné na rôzne infekcie a ochorenia ako exkluzívne nedojčené deti, ľahšie prekonáva prípadné ochorení, pre ženu to znamená oddialenie menštruácie a v prvých mesiacoch až na 98% bráni opätovnému počatiu, znižuje sa riziko rakoviny vaječníkov a prsníkov, urýchľuje odbúravanie prebytočných kíl a hlavne žiadne nákupy predražených umelých náhrad materského mlieka, fľašiek, cumlíkov, sterilizačných zariadení a pod.
Výlučné dojčenie zabezpečuje optimálny rast, vývoj a zdravie vášho dieťatka, jeho správny mentálny, emocionálny a fyzický vývoj. Po túto dobu, prvých šiestich mesiacov by dieťa nemalo prijímať žiadne iné potraviny ani tekutiny, materské mlieko je to čo skutočne najviac potrebuje. Príroda to zariadila úplne dokonale.
foto: flickr.com