Téma dojčenia je v našom magazíne skloňovaná veľmi často. No tentoraz sme si ju „podali“ z iného uhla pohľadu – historického. Nasledujúce unikátne fotografie sú výnimočné nielen vekom, ale tiež okolnosťami, za akých vznikli. Zachytávajú neopakovateľné momenty čias, ktoré vietor dávno odvial preč a ktoré vás určite chytia za srdce.
No schválne – trúfli by ste si dojčiť na autobusovej zastávke plnej ľudí? Možno áno, ale zhrozené pohľady ostatných by vám dali jasne pocítiť, kde je kostolný poriadok. Ako dokazujú nasledujúce snímky, ženy v minulom storočí nemali problém odhaliť svoje prsníky aj v situáciách, na ktoré by si súčasné matky možno netrúfli. V neľahkých podmienkach, v ktorých žili, im odvaha veru nechýbala. Inú možnosť totiž nemali.
1/ 1943 – autobusová zastávka, mestečko Chatanooga, Tennesee, USA
Fotografia je na svoju dobu unikátna. Zobrazuje matku – rebelku. Druhá svetová vojna totiž donútila mnohé ženy nastúpiť do zamestnania, najmä do fabrík na výrobu zbraní a munície. Ich mužov povolali na front, ako živiteľky rodín boli odkázané na tento jediný a stabilný zdroj príjmu. Masívna reklamná propaganda financovaná štátom vyzývala dojčiace matky, aby v mene patriotizmu nastúpili do práce, dobrovoľne zanechali dojčenie a materské mlieko nahrádzali sušenou alternatívou. Odmenou za toto rozhodnutie mal byť pocit emancipácie, zmena stereotypu a dobrý pocit z práce vykonávanej pre Ameriku. Zamestnaná žena bola totiž „in“. A sušené dojčenské mlieko receptom na všetko. Vitajte v Amerike.

2/ 1937 – farmárska rodina, Georgia, USA
V období, kedy vznikla táto fotografia, krajinu sužovali obrovské suchá. V ich dôsledku mnohí farmári prichádzali o jediný zdroj príjmov – pestovanie a predaj bavlny. Migrácia za lepším životom bola bežným javom, no i napriek zmene prostredia sa mnohí farmári z biedy nikdy nedostali. Na fotografii dojčiaca matka sediaca na tradičnom voze ťahanom volmi.
3/ 1917 – nezistená spoločenská udalosť, New York, USA
Spokojná dojčiaca žena medzi spokojnými mužmi. Nevieme, aké podujatie diváci sledovali pod holým nebom, no isté je, že dojčiacu mamičku očividne nikto neriešil.
3/ 1916 – pohoda na zelenej lúke, Ukrajina
Možno máte pri pohľade na túto fotografiu chuť sa vyzuť a tiež si sadnúť do trávy…Manželstvá mladých dievčat s pomerne staršími mužmi, často aj vdovcami, boli v začiatkoch minulého storočia úplne bežné. Išlo najmä o zachovanie rodu porodením mužského potomka, city a názory budúcej nevesty boli druhoradé – za ňu rozhodovali jej rodičia. V niektorých krajinách sa rovnaký zvyk zachoval až do dnešných dní.
4/ 1907 – Občerstvenie u Inuitov
V roku 1907 vznikla fotografia, ktorú autor nazval „Občerstvenie.“ Zachytáva matku z kmeňa Inuitov (Eskimákov), migrujúcich v severných častiach Ameriky, ako dojčí svoje dieťa.
5/ 1881 – matka a dcéra, Gruzínsko
Táto fotografia vznikla v období, kedy sa fotoaparát považoval nie za vynález, ale za nástoj diabla, obzvlášť v lokalite dnešného Gruzínska. Znázorňuje tri generácie spojené neviditeľným, ale pevným putom súdržnosti tradičnej kultúry. Postieľka na fotografii tvorila súčasť polo-kočovného spôsobu života. Vyrobená z ľahkého, no pevného dreva sa mohla kedykoľvek prenášať, napríklad na chrbte zvieraťa.
6/ 1837 – Dojčenie ako symbol prestíže, Londýn
Ako uvádzajú historické zdroje, začiatkom 19.storočia ženy prepadli na tú dobu nezvyčajnému módnemu výstrelku – nechávali sa fotografovať počas dojčenia. Prečo nezvyčajnému? Kým dovtedy v plnom prúde fungovali dojky, zrazu prišlo niečo nové. Nežné pohlavie objavilo svoje telo. Dojčenie vlastným mliekom odrazu vyzdvihlo hodnotu ženy ako matky, znamenalo luxus a prestíž. Prvé fotografie sa totiž na svete objavili v roku 1824 a toto predsa chcela každá bohatšia žena. Nízke hygienické návyky a neznalosť medicíny spôsobovali vysokú úmrtnosť novorodencov, z desiatich detí sa dospelosti dožili iba tri, takže intímne fotografie dojčenia boli považované nielen za znak luxusu, ale predstavovali tiež spomienku. Dnes by ste si možno spravili selfie…
Zdroj: www.buzfeed.com, www.nctba.com, www.facebook.com, www.huffingtonpost.com, www.wikipedia.org | Foto: www.pinterest.com, www.facebook.com, www.flickr.com, www.wikimedia.org