Hnev je prirodzená ľudská emócia. Tak ako sa na niečo viete nahnevať vy, rovnako to vedia aj deti. Čo robiť, keď je hnev dieťaťa natoľko búrlivý, že už vy sami si neviete dať rady? Skúsime vám dať niekoľko dobrých typov ako sa zachovať, keď sa dieťa hnevá a ako takúto situáciu zvládnuť.
Ste nosorožec alebo jež?
Každý reaguje v hneve rôzne. Primárne by sme však hnevajúcich ľudí mohli rozdeliť na dve skupiny. Tí, ktorí reagujú ako nosorožec prejavujú svoje pocity agresívne a to, že sa práve hnevajú, si všimnú všetci naokolo. Druhá skupina reagujúca ako jež, dusí pocity hnevu v sebe a snažia sa chrániť. Do ktorej kategórie patríte vy a vaše deti?
Niektorí ľudia vzbĺknu ako fakľa už vtedy, keď im chýba niektorá z primárnych potrieb. Možno to poznáte aj vy. Keď ste hladní alebo unavení, vytočíte sa skôr ako keď ste sýty a dostatočne odpočinutý. Rovnako je to aj pri našich deťoch. Predtým, ako začneme do hĺbky analyzovať ich správanie, porozmýšľajme, či naozaj nemôžu byť len hladné alebo unavené.
Neraňte deti frázami typu: „Si taký zlý…“
Ak už viete, že za hnevom vášho drobca nie sú základné potreby ako hlad a únava, je potrebné rozmýšľať nad tým, ako mu pomôcť hnev zvládnuť. Niekedy je pre rodiča náročné čeliť všetkým prejavom nahnevaného dieťaťa, ale určite sa vyvarujte „nálepkám“ ako „Ty si ale zle dievčatko“. Deti takýmto frázam ľahko uveria a môže ich to vnútorne zraniť. Nezabúdajte na to, že záchvaty zlosti sú u detí do štyroch rokov úplne bežné. Keďže svoje dieťa už dobre poznáte, skúste záchvatom predchádzať, ak sa to dá. Ak nie, svojim pokojným správaním mu buďte dobrým príkladom. Nepodľahnite zbytočne panike a buďte pri dieťati. Potrebuje vedieť, že aj napriek jeho pocitom ho ľúbite a ste nablízku.
Naučte staršie dieťa vyjadriť hnev slovami
Každé dieťa reaguje v hneve inak. Keď máte dieťa od 5 do 10 rokov, všímajte si, akým spôsobom sa pri hneve prejavuje a naučte ho vyjadriť svoj hnev slovami. Správne nie je ani hnev potláčať a ani príliš agresívne ho ventilovať. Určite dieťa za svoj hnev netrestajte. Skúste sa v pokoji s ním porozprávať o veciach, ktoré ho hnevajú. Povzbuďte ho ku komunikácii a spoločne hľadajte príčinu. Ak ju nenájdete, môže sa začať hnevať ešte viac alebo svoje emócie potlačí a skôr alebo neskôr to bude mať následky.
V prvom rade musíme byť dobrým príkladom pri riešení konfliktov my sami. Ukážte deťom, ako sa uzmierujú dospelí a ako sa ospravedlňujú. Ak sa previníme voči deťom, musíme sa ospravedlniť aj im. A musíme vedieť aj odpúšťať.
Veríme, že vám tieto myšlienky boli nápomocné. Inšpirovali sme sa radami od Nickyho a Sili Lee žijúcich v Londýne, ktorí sú manželmi viac ako tridsať rokov, vychovali štyri deti a pravidelne prednášajú tisíckam poslucháčov.
foto: pixabay.com