Homeopatia má veľa prívržencov, ale aj odporcov. Býva označovaná ako šarlatánstvo alebo nezmysel,  ale aj ako liečba. Na túto tému sme sa porozprávali s odbornými pracovníkmi Lekárne Homeo Nitra, ktorí zdôrazňujú, že: „Homeopatia našich čias dospela k zaslúženej renesancii v starostlivosti a v boji o zdravie ľudí, zvierat a rastlín a zachovanie čistoty životného prostredia.“

Dá sa choroba vyliečiť nepatrným množstvom lieku?

Homeopatické lieky nie sú charakterizované množstvom – kvantitou, ale kvalitou a silou energoinformácie zvanou potencia, ktorá zaručuje účinnosť homeopatického lieku.

Pomáhajú homeopatiká aj pri chronických ochoreniach?

Liečba chronických ochorení je privilégiom homeopatických liekov v porovnaní s liečbou metódami supresívnej chemickej liečby.

Je bezpečné, ak pacient užíva homeopatiká dlhodobo?

Homeopatický liek nemá vedľajšie účinky, je bezpečný. Dlhodobé užívanie má  svoje zákonitosti, pretože môže byť podávaný aj profylakticky, preventívne alebo s terapeutickým cieľom pri vážnom chronickom ochorení.

Akým spôsobom prebieha vyšetrenie u homeopata?

Ide predovšetkým o homeopatický odber anamnézy daného stavu pacienta konzultačnou metódou. Cieľom konzultácie je poznať, okrem podkladov pre diagnózu pacienta aj jeho subjektívne cítenie a individuálne príznaky pri jeho ochorení.

Ak má napríklad malé dieťa angínu alebo zápal priedušiek, je vhodné začať liečbu najprv homeopatikami alebo rovno prejsť na antibiotiká?

U akútnych stavov dieťaťa nestačí údaj o diagnóze ako všeobecný popis ochorenia. Najdôležitejšie sú práve individuálne príznaky počiatočného stavu jednotlivého dieťaťa. Najväčšou prednosťou homeopatického lieku je možnosť zasiahnuť včasným podaním už pri prvých príznakoch a tým zamedziť rozvoju ochorenia.

Je známe, že tehotné a dojčiace ženy nemôžu užívať len tak hocijaké voľnopredajné lieky. Ako je to s homeopatikami? Je tam tiež nejaké obmedzenie?

Homeopatické lieky sú neškodné, vhodné aj pre liečbu počas tehotenstva alebo v čase dojčenia. S veľkým úspechom sa dokonca používajú profylakticky aj v rámci prípravy na pôrod, pri samotnom pôrode, aj po pôrode na rekonvalescenciu.

Homeopatické lieky je dôležité správne ordinovať.

Redakcia slovenskemamicky.sk ďakuje za rozhovor  odborným pracovníkom Lekárne Homeo u Sv. Antona v Nitre.