močové cesty

Pichanie, pálenie a nepríjemný pocit. Poznáte to aj vy?Infekcie močových ciest sú jedným z najčastejších problémov žien. Objavujú sa ako nepríjemný dráždivý pocit, no žiaľ i v podobe dlhodobých problémov. Prinášame vám zaručené tipy ako s nimi bojovať.

Ak ste i vy jedna z tých menej šťastných a zažili ste infekciu močových ciest, viete, aká je bolestivá. Naliehavé nutkanie močiť, pocity pálenia, ako keby vás rezali žiletkou, zakalený moč, ktorý vo vážnejších prípadoch môže obsahovať aj krv. I toto môžu byť príznaky infekcie močových ciest. Ak máte podozrenie na túto diagnózu, je dôležité vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká.

Ešte predtým ako vyhľadáte odbornú lekársku pomoc, inšpirujte sa našimi radami, ktoré vám zaručene pomôžu minimálne zmierniť príznaky infekcie močových ciest.

1. Pite viac vody

Voda je pre život nevyhnutná. Viac prijatých tekutín riedi moč a tým sa vyplavujú baktérie. Čím viac vody denne vypijete, tým lepšie. Mali by ste sa však vyhýbať alkoholu, ovocným šťavám (okrem brusnicovej), káve a čajom s obsahom kofeínu, ktoré môžu dráždiť mechúr.

2. Zázračný petržlen

Petržlen je koreňová zelenina plná vitamínov. Okrem mnohých iných blahodarných účinkov pre zdravie, pôsobí protizápalovo, znižuje horúčku a výborné vplýva na obličky a močový mechúr. Nachádza sa taktiež v urologickom čaji, ktorý sa pri infekciách močových ciest odporúča. Skúste však i čaj alebo kúpeľ z petržlenu (najlepšieho sušeného), zaručene vám pomôže.

3. Nepoužívajte dráždivé toaletné potreby

Ak používate telový zásyp, dezodoranty, či veľmi parfumované sprchové gély a pod. v oblasti pohlavných orgánov, môžete ešte viac podráždiť už zapálenú močovú rúru.

4. Úľava v brusnicovej šťave

Mnohé štúdie dokazujú, že brusnice obsahujú látky, ktoré bránia baktériám prichytávať sa na stenách močového mechúra a tým bojujú proti infekciám močových ciest. Ak trpíte týmto problémom, zaraďte brusnicovú šťavu do svojho jedálnička (300ml dvakrát denne). Ak sa váš problém opakuje, môžete brusnice jesť či piť i preventívne.

5. Neodkladajte močenie

I keď to veľmi bolí, snažte sa močenie neodkladať! Choďte na toaletu ihneď ako je to možné, pretože čím viac moč zadržiavate, tým viac sa v ňom škodlivé baktérie rozmnožujú.

6. Noste bavlnenú spodnú bielizeň a voľné oblečenie

Infekciám zabraňuje aj voľné prúdenie vzduchu. Vyhýbajte sa spodnej bielizni vyrobenej zo syntetických materiálov a tesným, obtiahnutým džínsom.

7. Močte po pohlavnom styku

Počas pohlavného styku môžu baktérie preniknúť až do močovej rúry a tak sa šíriť ďalej. Močením po pohlavnom styku ich vyplavíte.Taktiež je veľmi dôležité, aby ste sa po malej potrebe utierali spredu dozadu, zabránite tak tomu, aby sa baktérie z čriev dostali do močovej rúry.

Zdroj: newhealthadvisor.com | Foto: pixabay.com