Cumlík. Akosi prirodzene ku bábätkám patrí. Symbolizuje ich bezbrannosť a nevinnosť. Niektoré mamičky sa bez neho nepohnú ani na krok. Vedia, že ak ho zabudnú, alebo stratia, bude božie dopustenie. Iné ho zase tvrdošijne odmietajú s presvedčením, že tak svoje dieťa chránia. Kto má pravdu?
Je až neuveriteľné, koľko vážnych rodinných konfliktov spôsobí taká bežná, maličká vecička. Tá strašná dilema – dať, či nedať – je niekedy témou tak vášnivých a ostrých diskusii, až hocikto môže nadobudnúť dojem, že sa jedná o život.
Nebezpečné cumlíky?
Pred niekoľkými desaťročiami sa proti cumlíkom vyslovene rozpútala kampaň. Ich používanie sa pomaly označovalo za nezodpovedné a rizikové. Treba podotknúť, že medzi odporcami cumlíkov nenájdeme len hysterické a príliš iniciatívne mamičky, ale aj mnohých serióznych odborníkov. A tuto sú najvážnejšie dôvody zavrhovania cumlíka:
o problémy s kojením
o krivé zuby a predkus v neskoršom veku
o rečové problémy
o zvýšená pravdepodobnosť ušných infekcii
o nedostatočná hygiena a nebezpečenstvo baktérii
Čo hovoria fakty
Argumentácia bola naozaj logická a znepokojivá. Až na jednu vážnu trhlinu. Neexistuje žiadna, naozaj žiadna vedecká štúdia, ktorá by tieto obavy potvrdila. Teda až na posledný bod, ktorý je vlastne len dôrazným odporúčaním pre pravidelnú sterilizáciu cumlíkov. Dokonca môžeme prehlásiť, že názor o tom, ako cumlíky mýlia bábätko a ono stráca schopnosť sať z prsníka, boli vedcami spoľahlivo vyvrátené. Čo sa týka zvyšných hypotéz, bolo robených niekoľko výskumov, ale ani jeden neskončil jednoznačným záverom. Môžeme veriť tomu, že sa názory nepotvrdili, lebo nebola splnená nejaká nepodstatná byrokratická podmienka. Alebo neboli vyvrátené vďaka úpornej snahe vidieť aspoň nejakú súvislosť tam, kde súvislosť vlastne nie je. Každopádne cumlíky nikdy neboli oficiálne vyhlásené za škodlivé.
V súčasnosti sa situácia pomaličky obracia. Posledné vedecké štúdie dokázali, že detičky, s cumlíkom majú nižšiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia. Cumlík v ústach udržuje dýchacie cesty otvorené a jeho cmúľanie spôsobuje ľahší spánok, v ktorom nehrozí zástava dychu.
Nechajte to na bábätko
Chcete pre dieťa to najlepšie, ale v tomto prípade – ako aj v mnohých ďalších – jednoducho nie je jasné, čo to „najlepšie“ presne je. Čo robiť, čomu veriť? Odpoveď je jednoduchá: verte potrebám svojho dieťaťa. Niektoré deti, ak nedostanú cumlík v prvých týždňov po pôrode, tak už cumlík potrebovať ani nebudú. Sú aj také detičky, ktoré cumlík vyslovene odmietajú a vypľúvajú ho. Mali by sme to rešpektovať. Ak sa nejedná o prirodzený reflex, ľahko sa s nanúteného cmúľania môže stať len škodlivý zlozvyk.
Pokiaľ si neželáte, aby si vaše bábätko na cumlík zvyklo, ale vaše bábätko si ho vyžaduje, nebojujte s nim príliš dlho a tvrdo. Žiadne budúce problémy so zubami, alebo s rečou, sa nevyrovnajú zbytočnému stresu, ktorému ho takto, v mene dobrých úmyslov, vystavujete.
Foto: everystockphoto.com; pixabay.com