Nočná mora každej matky. Je to známe ako „čierna hodina“ a znamená prebdené noci, bolestivý detský plač a absolútnu bezmocnosť nad utrpením vášho bábätka. Každý rodič, ktorého dieťa trápila kolika, sa desil času večerných hodín. Vtedy sa totiž rozpútalo peklo.

 

Problém s kolikou je, že o nej stále veľa nevieme. Nepretržitý, neutíchajúci plač, ktorý môže trvať niekoľko hodín aj u zdravého a prosperujúceho bábätka. Niektoré odborné zdroje predpokladajú, že príčinou môže byť vývoj tráviaceho systému dieťaťa.

Kolika sa zvyčajne prejaví, keď je dieťa staré dva alebo tri týždne a takmer vždy odoznie do veku šiestich mesiacov.

Je to bežný problém, ktorý postihuje až jedno z piatich detí.  V priebehu záchvatu intenzívneho plaču môžu deti s kolikou vytiahnuť svoje nohy až k ich hrudi, ako keby pri veľkej bolesti a všetky bežné spôsoby, ako sa ich snažiť utíšiť, nemajú vplyv.

Starať sa o dieťatko s kolikou je veľmi vyčerpávajúce, hlavne psychicky. Treba si však  uvedomiť, že vy ako matka ste nič zlé neurobila, nie je to vaša chyba.

Platí to, čo pri všetkých bežných detských chorobách – musíte sa hlavne obrniť trpezlivosťou a nepriaznivé obdobie jednoducho ustáť. Predsa však existuje niekoľko spôsobov, ktorými môžete svojmu bábätku, a vlastne aj sebe pomôcť.

1.    Identifikujte problém

Skôr než vyrieknete ortieľ „kolika“, určite sa presvedčte, či bábätko nenarieka z iných príčin. Možno má len okolo seba príliš veľa podnetov, je mu teplo, má príliš upnuté bodyčko, alebo je jednoducho hladné. Ak je ale vaše dieťa nakŕmené, prebalené, čisté a neprestáva plakať ani vo vašom náručí, ani osamote v postieľke, potom je kolika logické vysvetlenie.

2.    Nadúvanie a „prdíky“

Či už kŕmite cez fľašu alebo dojčíte, zbavenie sa zastavených vetrov môže byť všetko, čo vaše dieťatko potrebuje. Uvedomte si, ako veľmi je malé bruško citlivé a bábätko sa navyše nemôže pretiahnúť, či poprechádzať, aby rozpohybovalo svoje črievka. Hlavne do troch mesiacoch je potrebné, aby ste s ním cvičili – samozrejme jemne. Niekedy stačí, ak bábätko za ruky jemne nadvihnete z postieľky. Ak aj potom má problém sa vyprázdniť, uľavte mu pomocou rektálnej tyčinky.

3.    Hranie upokojuje

Aj úplne maličké detičky sa potrebujú hýbať! Takže ich nosenie v nosiči, alebo dlhšie prechádzky v kočáriku môžu mať až zázračné upokojujúce účinky. Uistite sa, že majú dosť času na to, aby sa jednoducho prehrali a pohybovali sa.

4.    Doprajte mu aj samotu a pokoj

Toto je bežná príčina nespokojnosti u detí. Príliš veľa stimulov. Ľudia, zvuky, obrazy a dokonca aj vaša pozornosť – to všetko môže preťažiť u malinkého bábätka zmysly. Vytvorte pokojné prostredie, zvlášť ak si myslíte, že vaše dieťa trápi kolika.

5.    Pozor na vaše stravovanie

Pri dojčení je dôležitá vyvážená strava. Môžete jesť čokoľvek, čo chcete, ale ak si myslíte, že niečo, čo jete, vášmu dieťatku ubližuje, vyskúšajte vylúčenie toho jedla.

6.    Detská masáž

Predpokladá sa, že koliky spôsobuje silná bolesť brucha. Jemná masáž brucha vášho dieťaťa môže pomôcť zmierniť tlak.

7.    Buďte k sebe milá

V dnešných časoch je tak desivo jednoduché začať o sebe pochybovať. Tak ľahko sa necháme presvedčiť, že sme zlé matky, ktoré robia jednu chybu za druhou…A čo tak skúsiť opačný prístup? Čo si občas povedať: „Zvládam to skvele, lebo svoje dieťa nadovšetko milujem“. Veď ak vy ste sama so sebou spokojná, svoju vyrovnanosť ľahko prenesiete aj na bábätko.

Zdroj: .express.co.uk | Foto: youtube.com; pixabay.com