Mali ste ťažký deň, ste nahnevaná? Je vám do plaču, najradšej by ste zavreli dvere a aspoň hodinu preplakali na posteli? Chceli by ste sa niekde na pár chvíľ stratiť, no vedľa vás plače milované dieťa, ktoré neviete utíšiť? Pokiaľ nebude spokojné srdiečko, neupokojí sa ani bábätko.

Deväť mesiacov, v niektorých prípadoch o niečo menej, je mama spojená s dieťaťom celou svojou bytosťou. Tlkot srdca je to, čo dieťa počúva počas celého vývoja v maminom brušku. Je to zvuk, ktorý počuje, keď  ho doktor po narodení položí mamičke prvý krát do náručia. Aj vtedy, keď sa zobudí zo sladkého spánku v postieľke a začne plakať za mamou, stačí si ho oprieť o seba a len čo začuje srdiečko, ostáva spokojné.

Ak ste veľmi unavená, vystresovaná a možno smutná, alebo nešťastná, vaše srdce má iný tlkot. Je rozrušené a bije rýchlejšie. Môžete na dieťatko rozprávať tichúčko a prehĺtať slzy, no pokiaľ nerozdýchate stres, smútok, hnev a únavu, dieťa neupokojíte.

Ak ste prežili niečo, čo vás dostalo do toho zúfalého stavu, myslite hlavne na to malé stvorenie, ktoré z vás cíti vaše emócie. Všímajte si, ako reaguje na vaše nálady. Nikdy nekričte a nezdvíhajte hlas, keď máte dieťa na rukách. Ak sa nedá vyhnúť tejto reakcii, snažte sa čo najskôr ukľudniť a pokúste sa dostať tlak do normálu.

Ak vaše bábätko nevie večer zaspať, plače a vy ste spravili všetko preto, aby sa upokojilo, sadnite si s ním, dýchajte zhlboka a myslite na niečo pekné. Zabudnite na ťažké chvíle, ktoré ste prežili. Tie sú už preč. Teraz je dôležité, aby drobec zaspal a spal spokojne celú noc, bez strhnutia sa zo spánku a následného plaču. Možno by vám pomohol pekný film, dobrá hudba – samozrejme nie moc hlasná, alebo šálka dobrého čaju.

Sledujte si tep a čím bude normálnejší, tým pokojnejšie bude vaše bábo. Nedajte sa vyprovokovať ničím, čo by vás mohlo znervózniť. Neriešte problémové situácie večer pred spaním. Nikomu z vás to nepomôže. Už starí rodičia dobre vedeli, prečo sa hovorí: Ráno múdrejšie večera.

Ak sa vám predsa stane, že treba vyriešiť nejaké veľké problémy, čo najskôr myslite na to, že keď nebudete pokojne spať vy, nebude tak spať ani vaše dieťa. Takže nezabudnite, dôležité je spokojné mamine srdiečko. 🙂

Foto: Pixabay