Počas svojho pobytu v maminom brušku sa bábätko učí rozoznávať hlasy. Mamičkin je upokojujúci, na ockov sa teší a hlasy ostatných čakateľov sú veľmi zaujímavé. Pri niektorých zvukoch sa malý človiečik zobudí a začne sa naťahovať, div mamičke bruško nepraskne.

V noci, keď mamina konečne zaspí a ocko kľudne odfukuje, nič nepočuť. Najskôr príde malé zaklopanie, potom ľavačka, pravačka a šup päta. Ak sa to nepodarí na prvýkrát, určite to spraví riadny pohyb. Možno zavrtenie hlavičkou, alebo priamy výkop.

Mamičkin pohyb jednoducho miluje

Samozrejme, že intenzita pohybu záleží od priestoru, v ktorom sa dieťatko nachádza. Spokojnosť dosiahne až vo chvíli, keď sa mama pohne. Najskôr sa len obráti, potom si sadne a najviac upokojujúce je, keď sa začne prechádzať po izbe. Je jedno, koľko je hodín a vôbec nezáleží na tom, ako veľmi je unavená. Jednoducho takto si to teraz malý potomok želá a tak to bude.

Mamička plní každé prianie

Akú veľkú moc má dieťa nad mamou? Keď si želá piť, mama to cíti a uhasí smäd. Keď má chuť na hocijaké jedlo, aj to mama vyrieši a dopraje mu to, po čom jeho bruško túži. Stáva sa, že mamu páli žáha – žalúdočná kyselina. Ak mamina prežíva takéto stavy, dieťatko bude mať vraj veľa vláskov. Väčšinou to býva pravda a otecko môže hneď po pôrode utekať  s malým vlasáčom ku kaderníčke.

Nie všetkému sa dá pomôcť

Jedného dňa mamička zacíti jemnučké pravidelné pohyby a netuší, čo to môže byť. Možno ju ani nenapadne, že maličký poklad dostal štikútku. V tomto prípade sa mu nedá nijako pomôcť, jednoducho to musí prejsť.

Príjemné zvuky pôsobia upokojujúco

Ak sa vám stáva, že vás drobček nenechá oddýchnuť, alebo jednoducho len tak, skúste zobrať hračku, z ktorej po natiahnutí vychádza hudba a položte si ju na bruško. Spravte to viackrát za sebou a uvidíte, či skôr budete cítiť, ako sa postupne váš maličký poklad upokojí. Môžete si zobrať knižku, nahlas čítajte, alebo rozprávajte rozprávku, ktorú budete dieťatku rozprávať aj po narodení.

Keď budete mať konečne svoje vysnívané bábo v postieľke, budú práve hlasy mami, ocka a súrodencov tým, čo si bábätko pamätá. A keď mu pustíte hudbu, na ktorú ste ho učili už v brušku, určite to bude jeden zo spôsobov, ako upokojiť, či uspať malého človiečika.

Ak ste objavili niečo, na čo reaguje vaše dieťatko a upokojí sa, napíšte a pomôžte nám poradiť ostatným maminám. 🙂

Foto: Pixabay