Pokiaľ zistíte, že čakáte dievčatko, tak je samozrejmé, že rozmýšľate, kedy by bol ideálny čas na prepichnutie uší. Na Slovensku sa stalo tradíciou, že bábätku sa prepichujú uši už v pôrodnici. No nemôže to mať nejaké následky? Nemôže to dievčatku ublížiť? Kedy je ideálny čas?

 

Niektorí ľudia sú za to, aby sa prepichli uši hneď po narodení. Prečo?

Prvým dôvodom je najmä to, že sa týmto odlíšia dievčatká od chlapcov. U niektorých rodičov je to zas otázka ich vlastného vkusu, pokiaľ sú presvedčení, že ich malá musí mať hneď náušničky, tak ich mať bude. Poniektorí si myslia, že malé deti necítia bolesť, ale to je hlúpy mýtus. Jediné plus je, že novorodenec sa až tak nezaujíma o okolitý svet a náušnice na seba nestrhnú jeho pozornosť. Väčšie deti sa viac zaujímajú, čo to majú v uškách ale zas plus je, že sa im to lepšie a rýchlejšie hojí.

Niektorí sú proti tomuto trendu! Prečo?

Síce u veľa novorodencov nenastali komplikácie, sú tu aj prípady, kedy sa dieťatkám ušká zapálili, hnisali a problém bol na svete. Naviac bábätká majú veľmi citlivú pokožku a môže nastať alergická reakcia na kov z náušnice. Okrem toho hrozí, že sa môže náušnica zachytiť napríklad o perinku či čiapočku a vtedy hrozí až natrhnutie uška. U batoliat hrozí riziko vdýchnutia či prehltnutia naúšnice, lebo ide o maličký predmet.

Kedy je teda ideálny čas na prepichnutie?

Podľa niektorých odborníkov by sa malo počkať do veku dieťaťa, kedy samo nebude chcieť náušnice. Ďalšou radou je počkať do prvého očkovania proti tetanu, ktoré bábätká podstúpia v treťom mesiaci. Dôležité je si zvoliť aj správneho odborníka, ktorý je na to kvalifikovaný. Väčšinou si to dávajú rodičia robiť u obvodného lekára, ktorý ich poučí aj o správnej hygiene a starostlivosti. Tiež ich poučí ako predísť komplikáciám. Túto možnosť poskytujú aj zlatníctva. Dôležitý je aj výber náušníc, nemôže to byť obyčajná bižutéria. Musí to byť buď zlato alebo chirurgická oceľ.

zdroj: najmama.sk | foto: Instagram