Pred niekoľkými mesiacmi som ako asi každá mamička „lustrovala“ po internete. Cieľom bolo nájsť pre môjho skoro 4-ročného syna čo najvhodnejšie prostredie na liečbu ochorení dýchacích ciest, ktoré „nás“ poslednú dobu intenzívnejšie trápia. Najviac zo všetkých ma zaujalo práve jedno zariadenie, ktoré sa vyslovene zameriava na liečbu pacientov s takýmto typom ochorení. Keďže mojich otázok bolo viac, rozhodla som sa vedenie a kolektív kúpeľov v Hornom Smokovci osloviť.

 

Mnohé sa iste pýtate ako to dopadlo? Výsledok „skúmania“ bol pre mňa viac ako prínosným a zariadenie, ktoré ma zaujalo nielen svojou polohou, či pestrým kúpeľným programom vo mne napokon zanechalo stopu milého, citlivého a ľudského prístupu. Rozhodla som sa preto, že sa oň podelím aj s vami, nielen ako redaktorka, ale predovšetkým ako matka.

Areál kúpeľov v Hornom Smokovci, zdroj: kupelehs.sk

Keďže informácií je viac ako dosť, prinesiem vám ich po častiach a postupne. Na úvod vám predstavím kúpele samotné a „zoznámim“ vás s ich hlavnými predstaviteľkami. Poďme sa teda pozrieť ako to všetko začalo.

HISTÓRIA KÚPEĽOV

Liečebňa bola vybudovaná a situovaná na základe liečivých účinkov tatranskej klímy, čistoty vzduchu a vysokých hodnôt slnečného svitu lekárom Janom Opatrným a jeho manželkou Zdenkou Opatrnou. Do prevádzky bola zaradená v roku 1928 a liečili sa tu pacienti na tuberkulózne ochorenia. Po vojne v roku 1948 bolo zariadenie znárodnené. Vzniklo tak preventórium pre deti tuberkulóznych rodičov s názvom Detská ozdravovňa Horný Smokovec. V roku 1971 sa liečebňa reprofilizovala na zariadenie slúžiace na liečbu detí s ochoreniami dýchacích ciest. Bola súčasťou Československých, neskôr Slovenských štátnych kúpeľov. Ku dňu 1.1.1997 bola budova liečebne na základe uplatnenia reštitučného nároku vrátená dedičom pôvodných majiteľov. Vnučky manželov Opatrných Ing. Karin Frieszová a Mgr. Bibiána Prekopová sa rozhodli zachovať tradíciu liečebne a pokračovať kontinuálne v liečbe pacientov s ochoreniami dýchacích ciest.

Historický pohľad na kúpele a pohľad na kúpele v súčastnosti, zdroj: kupelehs.sk

Vo funkcii konateliek sú až do dnešného dňa, čo je neuveriteľných 21 rokov. So sestrou sú nielen majiteľkami kúpeľov. Práca s deťmi a tínedžermi ich skutočné baví a podľa nich nie je nič krajšie ako deťom prinavracať zdravie. Veľký záujem majú aj na tom, ako vyzerajú budovy, čo deti zjedia, či kam pôjdu na výlet.

„Kontinuálne sme naviazali na niečo čo tu už bolo a neprerušilo sa to ani za socializmu. Funkciou Vysokých Tatier je okrem cestovného ruchu aj kúpeľníctvo. Práve tento vzduch dáva predpoklady na to, aby sa tu pacienti liečili a úspešne vyliečili. Potvrdzujú to aj dlhodobé sledovania. Po veternej kalamite by možno niektorí mohli polemizovať, či liečebná funkcia tohto miesta zostala zachovaná, no my máme zákonnú povinnosť uskutočňovať merania, ktoré spracováva Slovenská akadémia vied v Starej Lesnej. Následne ich posielame na ministerstvo. Výsledky ukazujú, že nie je žiaden problém v parametroch, ktoré nám určuje zákon,“ hovorí riaditeľka a konateľka kúpeľov Karin Frieszová.

Bočný pohľad na areál kúpeľov, zdroj: kupelehs.sk

TATRANSKÉ KÚPELE HORNÝ SMOKOVEC

Sú najvyššie položenými kúpeľmi na Slovensku (960 m.n.m.) pre deti a dorast vo veku od 3 do 18 rokov. Zameriavajú sa na liečbu ochorení dýchacích ciest a hlavnou procedúrou je klimatoterapia. Práve tá stimuluje v organizme procesy, ktoré posilňujú imunitu. Vysokohorská klíma sa vyznačuje dostatkom slnečného svitu, čistým vzduchom a teplotnou inverziou. Výsledky liečby sú v dlhodobom sledovaní výborné.

zdroj: kupelehs.sk

Klimatoterapia je doplnená liečebným telocvikom, fyzikálnymi procedúrami (diatermia, bioptron, solux, parafín), inhaláciami  a saunou. Dôraz je kladený na pohybovú aktivitu – vychádzky, túry. K posilneniu imunity prispievajú aj rôzne rehabilitácie, ktoré majú deti v kúpeľoch k dispozícii. Kúpele disponujú tiež vlastným fitnesscentrom a saunami. O malých pacientov sa stará tím lekárov a ošetrovateľov.

zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk
Fitnesscentrum, zdroj: kupelehs.sk
Sauna, zdroj: kupelehs.sk
zdroj: kupelehs.sk

Ročne sa v kúpeľoch lieči do 1000 pacientov. Za dvadsať rokov ide o približne 24 tisíc preliečených detí. Niektoré z nich sa na miesto vrátia niekoľkokrát, neskôr aj ako brigádnici počas letného obdobia :-).

AREÁL KÚPEĽOV

V areáli kúpeľov sa nachádzajú tri liečebné domy – Lúč, Sosna a Smrek. Deti môžu byť na liečení samostatne bez sprievodcu, alebo aj so sprievodcom. V liečebnom dome Lúč sa liečia deti samostatne. V liečebnom dome Sosna a liečebnom dome Smrek sa liečia deti so sprievodcom. Pobyt môžeme pokojne prirovnať k all-inclusive dovolenke. Je rovnako príjemný a finančne nenáročný. Izby prešli kompletnou rekonštrukciou a skutočne vyzerajú ako penzión.

LIEČEBNÝ DOM LÚČ

Liečebný dom – Lúč, zdroj: kupelehs.sk
Liečebný dom – Lúč, zdroj: kupelhs.sk

LIEČEBNÝ DOM SOSNA

Liečebný dom – Sosna, zdroj: kupelehs.sk
Liečebný dom – Sosna, zdoj: kupelehs.sk
Liečebný dom – Sosna. zdroj: kupelehs.sk

LIEČEBNÝ DOM SMREK

Liečebný dom – Smrek
Liečebný dom – Smrek, zdroj: kupelehs.sk
Liečebný dom – Smrek, zdroj: kupelesh.sk

„Naše kúpele sa zmenili od základov. Všetci si spomíname na časy, keď sme na miesto prišli. Tie socialistické budovy, sivý sokel, všetko biele, železné postieľky pre deti, ktoré tu chodili na osem týždňov. Starostlivosť o ne bola samozrejmá, no všetko bolo také iné. Chýbali tu farby, parkové úpravy, neboli také ihriská. Od základu sme museli všetko prerobiť. Funkčne, esteticky, aj vybavením,“ rozpráva riaditeľka a konateľka kúpeľov Karin Frieszová.

V každej z izieb nájdete televízor a samozrejmosťou je parkovanie priamo pred kúpeľmi. Cenné veci si deti majú možnosť zamknúť do zriadených skriniek. Všade je wifi pripojenie. Rodičia si môžu pokojne dopoludnia urobiť vlastný program, nakoľko sa nezabúda ani na školské povinnosti. Súčasťou kúpeľov je základná škola so všetkými ročníkmi, ktorá zabezpečuje primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie ISCED 1 a ISCED 2 a materská škola, ktorú deti navštevujú v dopoludňajších hodinách. Dieťa v sprievode rodičov môže a nemusí navštevovať škôlku, školu však áno. To kedysi nebolo. V minulosti musel byť rodič neustále v prítomnosti dieťaťa.

Skrinky na uloženie cenných vecí, zdroj: kupelehs.sk

„Snažíme sa vytvárať prostredie, v ktorom bude maximálny pokoj pre liečbu. A zároveň sa snažíme zaoberať úplne všetkým s čím sa na nás deti a rodičia obrátia. Chceš operadlo na sánky? Dáme ti ho. Chceš zamknúť bicykel do garáže? Zamkneme ho. Vybila sa v mraze batéria v aute? Pomôžeme. Pokazil sa mobil? Riešime. Praskli dieťaťu okuliare? Snažíme sa, čo najskôr vyriešiť,“ dodala Karin Frieszová na záver.

V ďalšej časti článku sa budeme rozprávať s vedúcou lekárkou kúpeľov MUDr. Klárou Matejkovou aj o tom, prečo sú deti v dnešnej dobe tak často choré, o spôsobe, akým im môže práve tento typ liečby pomôcť, ale aj o výsledkoch liečby. Poukážem vám taktiež na samotný chod výchovno-vzdelávacieho procesu priamo v kúpeľoch, no i na to, prečo nemať obavu „pustiť“ dieťa do takéhoto typu zariadenia samotné, bez sprievodu rodiča.

Zdroj/Foto: kupelehs.sk, autor