Ak už raz absolvujete pôrod cisárskym rezom, je pri ďalšom tehotenstve veľká pravdepodobnosť, že porodíte tiež sekciou. Vedeli ste prečo a koľko rezných rán zvládne vaša maternica?
K cisárskym rezom zvyčajne dochádza, ak stav tehotnej ženy nie je vyhovujúci a môže ohroziť príchod dieťaťa na svet alebo pred tehotenstvom prípadne počas neho utrpela vážne zranenie v oblasti panvy. Aj keď v súčasnosti prevláda trend cisárskych rezov, neznamená to, že nepredstavujú žiadne riziká. Práve naopak – ide predsa o vážnu chirurgickú operáciu. Riziká sa môžu dostaviť okamžite alebo vás prekvapia po istom čase, no najčastejšie trvajú už do konca života.
Jazva na maternici znamená problém
Cisárskym rezom sa zvyšuje výskyt trombózy v porovnaní s prirodzeným pôrodom a najhlavnejšie je to, že sa vytvára jazva. Aj keď tá, ktorú je vidieť, nie je až taká závažná a čím ďalej, tým viac sa dbá aj na jej estetickú úpravu, jazva na maternici predstavuje hlavný problém. Narušené tkanivo už nie je také pružné, ako pred zákrokom, preto má problém prispôsobovať sa ďalšiemu plodu. V závažných prípadoch dochádza aj k prasknutiu maternice, ak nie sú dodržané rady gynekológa.
Znovu otehotnieť až po roku
Medzi ne najčastejšie patrí odstup od ďalšieho tehotenstva, pričom lekári odporúčajú aspoň po roku otehotnieť, aby k pôrodu došlo po cca dvoch rokoch. Tým ma maternica priestor na regeneráciu po závažnom zákroku a tiež sa zvyšujú jej vlastnosti pružnosti, čím sa odstraňuje riziko prasknutia maternice.
Napriek tomu maternica nie je plnohodnotne zhojená, a práve preto aj pri ďalšom pôrode pôjde najčastejšie o cisársky rez. Taktiež je dôležité, aby si mamičky uvedomili, že po druhom cisárskom reze treba zvážiť ďalšie tehotenstvo, kde sa riziko opäť znásobuje. No existujú aj rodičky, ktoré rodili cisárskym rezom aj tri či štyrikrát a žiadne komplikácie nenastali. Záleží to od zdravotného stavu rodičky a regeneračných schopností tela.
Zdroj: mamaaja.sk l Foto: pixabay.com