Žiaľ, dnešná spoločnosť umelo vytvárajúca rôzne ochorenia, nás núti zabúdať či posúvať do úzadia domácu, častokrát tú najúčinnejšiu medicínu. Pritom väčšinu účinných látok proti rôznych neduhom nájdeme práve v našej kuchyni. Medzi jednu z nich patrí aj koriander, resp. koriandrový olej.
Trochu z histórie
Koriander, nazvaný aj zázračná bylina, bol známy svojimi úžasnými zdravotnými účinkami už tisícky rokov pred naším letopočtom. Archeológovia ho objavili aj v hrobke Tutanchamóna. Aj najvýznamnejší lekár všetkých čias, Hippokrates, vraj často užíval koriander a odporúčal ho pre jeho účinky.
Obsah živín
Koriander patrí medzi významné zdroje vitamínu A a K, tiež vitamínov C, B2 a B3, ďalej obsahuje aj kyselinu listovú. Z minerálnych látok sú to vápnik, mangán a draslík, tiež horčík a železo. Obsahuje taktiež kyselinu palmitovú, askorbovú, olejovú a linolovú. A je i vynikajúcim zdrojom flavonoidov a fytonutrientov (prírodné látky, ktoré majú protizápalové, protivírusové a antioxidačné účinky).
Účinné antibiotikum
Antibiotiká (ďalej ATB) majú spomaľovať rast alebo priamo ničiť mikroorganizmy a využívajú sa na liečbu bakteriálnych ochorení. Bohužiaľ, tieto lieky sú dnes častokrát využívané viac, ako by bolo nevyhnutné. Väčšina z nás to iste pozná, že už pri bolestiach hrdla lekár radšej rýchlo nasadí ATB, než aby riešil problém inými metódami. Pri častom užívaní ATB žiaľ dochádza k rezistencii na mikroorganizmy, tým pádom, keď ich reálne potrebujeme, nemusia nám zabrať. Na druhej strane, ATB spôsobia často viac šarapaty ako úžitku.
Preto treba hľadať iné, prírodné náhrady za ATB. Jednou z nich je práve koriander, nakoľko má silný antibakteriálny účinok, dokáže účinne bojovať s infekciou v tele a podporuje imunitný systém.
Koriandrový olej bol testovaný proti niekoľkým bakteriálnym kmeňom ako Salmonella, E-coli, Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) a iné. Zistilo sa, že koriandrový olej účinne zaberá proti odolným kmeňom zlatého stafylokoka.
Vplyv na žalúdok
Pre svoje antioxidačné, protiplesňové a antibiotické účinky je koriandrový olej využívaný aj pri ochoreniach tráviaceho traktu. Pomáha pri kŕčoch, bolestiach žalúdka a čriev, nevoľnostiach, hnačkách alebo zápche, tiež pri liečbe plesňových infekcií a podporuje trávenie. Preukázal úžasné účinky pri otravách jedlom.
Je výborný na prečistenie pečene a celkovú detoxikáciu tela. Pomáha pri odstraňovaní nebezpečných ťažkých kovov z tela ako je ortuť, hliník, olovo a kadmium.
Reguluje obsah cholesterolu v tele, znižuje vysoký LDL, teda zlý cholesterol a pomáha produkovať dostatočné množstvo zdravého cholesterolu.
Je výborný aj ako podporná liečba cukrovky, pôsobí na správne vstrebávanie cukru v krvi.
A pre svoje antihistaminické účinky je výborným protriedkom pri sezónnych alergiách.
Vonkajšie použitie
Koriandrový olej pôsobí aj na zdravie vašich očí, či už ako prevencia alebo liečba, najmä na zápaly očných spojiviek. Stačí pretierať oči tampónikom namočeným v riedenom koriandrovom oleji, alebo vyluhovanej koriandrovej vňati.
Potieraním olejom z koriandra zabezpečíte krásny vzhľad vašej pokožke. Priaznivo pôsobí na rôzne kožné problémy, najmä vyrážky, ekzémy, rôzne poranenia a zápaly kože.
Pre svoje antiseptické účinky sa využíva, ako prírodná ústna voda, pri poraneniach ústnej dutiny a aftách.
Dávkovanie koriandrového oleja
Orálne ho možno podávať dva krát denne, ráno na lačno a večer pred spaním, malá kávová lyžička. Čo sa týka tráviacich problémov, možno ho podať okamžite, zaručene uľaví. Od troch rokov ho môžu konzumovať aj deti, skôr však menšiu, moka lyžičku. Na vonkajšie použitie ho možno používať aj pre menšie deti.
V dnešnej dobe plnej rôznych alergií, preventívne vyskúšajte alergický test na koži zápästia. Potriete miesto olejom, ak sa do 24 hodín neobjaví žiadne začervenania, malo by byť všetko v poriadku. Samozrejme u detí treba byť obozretnejší.
Zdá sa vám to málo na to, aby ste koriander zaradili do svojho pravidelného jedálnička (prípadne lekárničky)? 🙂
zdroj: Pixabay