Čo to je za chorobu? Čo to znamená pre vaše dieťa? Aké sú liečebné postupy? Čo bude a čo nebude môcť robiť? Po vyslovení takejto diagnózy, sa každej mame v hlave točí milión myšlienok a otázok.
Perthesova choroba je ochorenie bedrového kĺbu. Vzniká pravdepodobne poruchou v prívode krvi do hlavice stehnovej kosti, kde následne odumiera tkanivo kvôli nedostatku živín a kyslíka. Môže k tomu dôjsť po úraze či v dôsledku preťaženia. Choroba sa častejšie vyskytuje u chlapcov a vo veku 5 – 12 rokov.
Príznaky
Celé to začína krívaním, plačom kvôli bolesti v bedrovom kĺbe. Neskôr môže bolesť vystreľovať až do kolena či členku. A keďže v ľudskom tele všetko so všetkým súvisí, postupne sa obmedzuje pohyblivosť v bedrovom kĺbe, skracujú sa šľachy a ochabujú svaly. V kĺbe sa vyvinie zápal a v konečnom štádiu sa hlava stehnovej kosti rozpadá.
Liečba
Perthesova choroba sa vyliečiť dá, hoci to trvá dlho, v priemere 2-3 roky. Podľa lekárov je najvhodnejšia liečba pokojom na lôžku v nemocnici alebo liečebnom ústave so znehybnenou končatinou. Robí sa to tak, že dieťa má na nôžke zavesené závažie.
Druhou možnosťou je operácia, pri ktorej sa láme kosť a nakláňa panva tak, aby sa v kĺbe kosti o seba pri chôdzi netreli a neopotrebovávali. Po nej musí pacient 6 týždňov ležať v sadre od hrude po kolená.
Treťou voľbou je ortéza, tzv. Atlanta a dieťaťu ju vyrobia na mieru. Sú to také želiezka, ktoré udržiavajú kĺby v abdukčnom postavení, čiže v takom, ako keď ste mali od ortopéda nariadené balenie bábätka naširoko. Pri chôdzi si tak deti šetria kĺby a ľahšie dochádza k obnove kostí.
Ku všetkým liečebným postupom treba prirátať poctivú, pravidelnú rehabilitáciu, aby svaly neochabli a šľachy sa neskracovali. A more trpezlivosti, aj zo strany detského pacienta, ale hlavne vás, rodičov. Ak budete pokojní, budete ten pokoj prenášať na svoje dieťa a všetko tak ľahšie zvládnete.
Zdroj: mamaaja.sk | Foto: depositphoto.com