poník

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie a týka sa to často najmä obdarúvania hračkami. Vedia to i obchody so svojimi marketingovými stratégiami. Nepodľahnite im a skúste odolať aj vtedy, keď idete so svojou ratolesťou okolo hračkárstva a ono vás začne ťahať za rukáv a ukazovať, čo všetko by chcelo. Menej hračiek je niekedy viac. 

Prinášame vám šesť dôvodov, prečo by ste sa v hračkárstve mali krotiť:

Decká trénujú vynaliezavosť a kreativitu

kreativita

Podľa niektorých prieskumov sú ľudia dnes oveľa menej kreatívni a vynaliezaví ako boli naši predkovia v antike. Všetko je nám naservírované väčšinou už dokonale vymyslené, s vychytanými muchami, len to použiť. A dnešné hračky sa skoro „hrajú“ samé, často stačí len stlačiť gombík. Príliš mnoho vymakaných hračiek zabraňuje deťom využívať fantáziu a prirodzenú vynaliezavosť. Ak svojim drobcom odopriete luxus hromady hračiek, z dlhodobého hľadiska im to prospeje. Naučia sa využívať možnosti svojho okolia, predstavivosť a na povrch vyplávajú aj skryté danosti a talent, na ktorý by sa možno vôbec neprišlo.

Decká sa učia o hodnote vecí

peniaze

My dospelí a pracujúci zvyčajne poznáme hodnotu materiálnych vecí. Vieme, že ich získavame nielen výmenou za peniaze, ale najmä za čas strávený usilovnou prácou. Deti to nevedia a treba im to sprostredkovať. Ale ak majú množstvo hračiek, snaha naučiť ich niečo o hodnote vecí sa môže skončiť skôr neúspechom. Hlavne v prípade, ak dieťa hračku pokazí, tá sa vyhodí do smetí a hneď sa zháňa náhradná. Vtedy dieťa len ťažko pochopí, akú hodnotu mala tá pokazená, keď jej náhrada je takmer hneď k dispozícií. Obmedzte deťom zásoby hračiek, preferujte jednoduchšie typy a po pokazení nekupujte rovno novú, a s jej kúpou počkajte. O menej vecí sa predsa len lepšie stará ako o kopu harabúrd. Deti si aj tak zvyknú obľúbiť pár hračiek a zo zvyšných sa často stávajú len lapače prachu.

Decká sa hrajú s umením
dievcata

Deti nemusia predsa len sedieť uprostred hŕby hračiek a celý deň sa im venovať. Ak ich majú menej, sú nenápadne usmerňované zaujímať sa aj o iné formy trávenia voľného času. Môžu to byť hry vonku na čerstvom vzduchu, ale dosť dobre to môže byť aj umenie. Že umenie je skôr pre väčšie deti a dospelých? Neverte tomu. Ak deti na chvíľu prestanú rozptyľovať supermoderné pestrofarebné hračky, dá sa ich pozornosť obrátiť aj týmto smerom. Predstavte im knihy, maľovanie, divadlo, hudbu. A nemusí to byť len detská forma, povedzme detské divadlo, a pri maľovaní, či čítaní nemusíte ostať len doma. Nebojte sa vziať deti na „dospelácke“ predstavenia, alebo do galérie, či do múzea (najprv si samozrejme zistite, či je téma vhodná pre vaše dieťa). Že to deti nudí? Nebojte, poznáme päťročné deti, ktoré milovali Labutie jazero.

Decká zisťujú, že trpezlivosť je cnosť

Aj počet hračiek má podľa psychológov vplyv na rozvoj trpezlivosti u detí, hoci to na prvý pohľad spolu nesúvisí. Ale dieťa, ktoré má množstvo rôznych hračiek, radšej odšmarí prvú, u ktorej zlyhalo a vyberie si jednoduchšiu. Je to prirodzené, predsa aj rieky tečú cestou najmenšieho odporu. Keď deťom necháte len niekoľko hračiek, je väčšia nádej, že sa napokin vrátia k tej náročnejšej. Takto sa v deťoch rozvíja aj vytrvalosť a odhodlanie problémy riešiť, nie ich odhodiť len kvôli tomu, lebo niekde je niečo už poriešené.

Decká sa dozvedajú, že dary nie sú samozrejmosť

hodinky

Túžili ste v detstve po detskej kuchynke, alebo domčeku pre bábiky? A nič z toho? Mnoho z vás si isto spomenie na hračku, ktorú ste nikdy nedostali. Z rôznych dôvodov. Hoci sa to nemusí zdať, vaši rodičia urobili dobre. Ak deti dostanú všetko, na čo ukážu prstíkom, hrozí, že sa naučia egocentrizmu a sebectvu. A potom aj v dospelosti môžu očakávať, že všetko čo chcú, dostanú. Z takého pokriveného pohľadu na svet je potom ťažko vytriezvieť. Dary sú síce prejav lásky, ale objatie a spoločne strávené chvíle nenahradia. 🙂

Decká vedia, čo je poriadok

hracky

Síce sa hovorí, že múdry človek sa vyzná aj v chaose, nie je to úplne pravda. Skôr naopak. Neporiadok stresuje a dokonca môže byť skrytou príčinou niektorých problémov s učením. Stavte preto na menej hračiek v detskej izbičke a zistíte, že deťom pôjde udržiavanie poriadku hneď o niečo lepšie. Upratať menšie množstvo bábik, autíčok a plyšákov je jednoduchšie, než urobiť poriadok v izbe, kde je na každý meter štvorcový rozhodených desať hračiek.

Foto: pixabay.com, pexels.com