V posledných rokoch je ponuka pestrá nielen medzi krúžkami a aktivitami pre deti. Čoraz častejšie sa cieľovou skupinou stávajú samotní rodičia. Výber sa zdá byť nekonečný – od základnej prípravy na pôrod a starostlivosti v prvé týždne po narodení bábätka cez šatkovanie, rôzne druhy cvičení a pohybových aktivít až po kreatívne a osobnosť rozvíjajúce kurzy.

Ponuka končí pri tých, ktoré sľubujú, že rodičom ukážu správne výchovné techniky. Reklamné kampane a slogany sú lákavé, aká je však skutočnosť?

Čo rodič, to iný názor

„Chodila som na plávanie, ale tam bol synček so mnou. Sami sme s manželom chodili na kurz efektívneho rodičovstva. Vybaviť stráženie bolo síce náročné, ale neľutujem. Mali sme lektorku, na ktorej bolo vidieť, že už má niečo za sebou. V podstate som sa nedozvedela nejaké prevratné veci, myslím, že na internete sa dnes už dá prečítať asi všetko. Pomohla mi však informácie si tak nejako utriediť a podporila ma ako rodiča, začala som si viac veriť. Určite odporúčam,“ popísala svoje skúsenosti Janka. Aj ona sa vo svojom okolí stretla s narážkami na to, že ako rodič predsa vie, čo je správne a žiadne takéto kurzy nepotrebuje.

Rovnaký názor má Veronika. „Nech sa nikto nehnevá, ale podľa mňa to je len ryžovanie peňazí. Takéto kurzy sú hlúposť, ale rodičia platia, tak druhí zarábajú. Nevidím v tom zmysel, veď sama viem, čo je najlepšie. Moja mama ma tiež vychovala a nepotrebovala kurz.“

„Za mňa tiež nie. Bohužiaľ, naletela som klamlivej reklame blikajúcej na istej sociálnej sieti. Zaplatila som si ebooky za takmer 40 eur a po prečítaní som zistila, že sú to len prepísané myšlienky z iných kníh. Odvtedy kurzom výchovy neverím,“ pripája sa so svojou skúsenosťou Monika.

Odporúčania lektorky, aby ste nenaleteli

Samotné rozhodnutie je plne v kompetencii rodiča. Podľa slov jednej z lektoriek, kurzy vyhľadávajú najmä rodičia, ktorí majú problémy s výchovou, respektíve sa ocitli v bludnom kruhu a nevedia, čo robiť ďalej. Často zapnú internet a bezradne sa prihlásia na prvý kurz, ktorý im vyskočí vo vyhľadávači. Až po absolvovaní zistia, že pomoc neprišla žiadna.

„Prvá vec, ktorú odporúčam skontrolovať a pýtať sa na ňu, je vzdelanie. Každý z lektorov by mal prejsť systémom kurzov alebo školení a po úspešnom ukončení dostať osvedčenie. Toto by malo platiť pri všetkých odborných kurzoch,“ upozorňuje lektorka. Viaceré inštitúcie majú vlastné zoznamy školených lektorov, ktoré sú verejne prístupné.

„Pri nesprávnej technike cvičenia môžu vzniknúť problémy. Rovnako je to s výchovou. Lektor by vám mal priamo povedať, v čom spočíva filozofia jeho prístupu k výchove. Väčšinou je to vybraný smer zo súčasnej psychológie. Ak začne habkať alebo povie, že sa inšpiroval knihami od piatich rôznych odborníkov a z toho zostavil vlastný program, neverila by som mu. Nie som predsa pokusný králik.“ Odporúča tiež poriadne si pozrieť internetové stránky a nebáť sa pýtať. Na organizáciu kurzu, podmienky, čo je zahrnuté v cene, prípadne skúsiť nájsť recenzie na internete. Neodporúča rôzne ebooky, ktoré môže napísať hocikto a neoverené internetové kurzy od neznámych lektorov. Aby ste nemuseli ľutovať ako Monika.

foto: pixabay.com