dievčatko škola

So začiatkom leta sa nezadržateľne blíži koniec školského roka. Nejedna mamička sa v tieto horúce dni zapotí aj premýšľaním nad darčekom pre pani učiteľku svojho dieťatka. Ak už nie nad tým, čo podarovať, tak určite nad tým, či áno alebo nie. Neapelujeme na to, aby každé dieťa v posledný deň školského roka prišlo s kvietkom či čokoládou. Nie, to nie, ponúkame len maličké zamyslenie.

Predstavte si, že každé ráno vás v triede čaká 24 detí. Ani jedno nie je vaše a vy im aj tak dávate prvé aj posledné. V škôlke utierate slzičky, fúkate kolienka, pomôžete nabrať polievku, zapnete neposlušné gombíky, zapletiete vrkoče, utierate zadočky, učíte básničky, pesničky a mnoho iného. Veď s tými „cudzími“ deťmi ste veľakrát cez deň dlhšie ako ich rodičia. V škole im zas odovzdávate  vedomosti a snažíte sa ísť príkladom, riešiť ich malé – veľké problémy, roztržky, radosti aj starosti.

Je smutné, ak sa po niekoľkých rokoch takéhoto venovania sa vášmu dieťaťu, nedostane učiteľovi slovko vďaky. Keď sa dieťa lúči so škôlkou či školou a rodičia sa tvária akoby učiteľky ani neexistovali, a pritom to vaše dieťa toľko veľa naučili. To sa naozaj v dnešnej dobe vďačnosť už nenosí? Je tak ťažké povedať ďakujem? Kvietok k tomu je už len bonus.

Poteší mamu slovko vďaky od svojich detí? Poteší. Rovnako tak poteší aj pani učiteľku malá pozornosť z vďaky za celoročnú starostlivosť od dieťaťa či jeho rodičov.

Mamy, veďte svoje deti k úcte k učiteľom.

Foto: pixabay.com