kyberšikana

V súčasnosti si nevieme svoj život predstaviť bez počítača, mobilného telefónu alebo internetu. Deti trávia v prostredí virtuálnej reality stále viac času. Čo urobiť, ak sa stretnú s kyberšikanou?

Kyberšikana je obťažovanie, ohováranie, prenasledovanie pomocou internetu. Príčinou môže byť žiarlivosť, snaha získať nad dieťaťom moc alebo jeho manipulácia. Väčšinou je prenasledovateľ niekto, koho deti poznajú. Napríklad spolužiak, kamarát alebo sused. Niekedy môže vyvíjať rôzne formy nátlaku napríklad nepríjemné komentáre, obťažovanie e-mailom, ohováranie medzi rovesníkmi alebo nabúranie sa do profilu.

Čo má dieťa robiť, ak ho niekto obťažuje, posiela mu sms, e-maily alebo sa mu vyhráža na čete? Najlepšie je, ak sa vám zdôverí a poviem vám o tom. Môže ísť o nevinné prenasledovanie. Rozprávajte sa s deťmi o tom, aké údaje zverejniť na internete, aké nie. Poraďte im, podľa čoho si vyberať priateľov a oznamovať im dôverné informácie. Vysvetlite im, čo urobiť, ak sa stretnú s kybernetickým prenasledovaním, ktoré neprestáva.

Ako spoznať, ak dieťa zažíva kyberšikanu?

  • dieťa zisťuje ako sa dajú zablokovať prichádzajúce hovory alebo sms
  • prestane používať Facebook, zruší si profil
  • ignoruje prichádzajúce hovory a sms
  • nechce chodiť do školy alebo medzi ľudí
  • je uzavreté voči priateľom alebo rodine

Foto: pixabay.com