Napadlo vám niekedy, ako je veľmi ťažké byť malým batoľaťom? Len si to predstavte. Byť úplne závislá od ľudí, ktorí vám nerozumejú a vy nerozumiete im? Mať toľko pocitov z toho úžasného nového sveta, ktorý každý deň objavujete, ale nemať sa ako o ne podeliť? Presne tak. Je to hrozná predstava. Bábätká po čase potrebujú viac ako čistú plienku a plné bruško. Potrebujú sociálny kontakt, interakciu a nové a nové podnety na spracovanie. Veď je toho toľko, čo vám chce povedať!
Nezabúdajme, že sme to predovšetkým my – matky, ktoré tvoria ten pomyselný most medzi naším dieťatkom a zvyškom sveta. Je na nás, ukázať mu tie nádherné možnosti, ale aj nástrahy sveta vzájomnej komunikácie. Sme to my, ktoré ho musíme naučiť vyjadrovať svoje emócie, správne formulovať svoje požiadavky a svojím prejavom si vytvárať pozitívne medziľudské vzťahy. Ako sa teda správne dorozumievať so svojim malinkým, ktoré ešte nevie hovoriť? Máme pre vás niekoľko typov.

1. Dotýkajte sa a hladkajte
je prvá forma komunikácie medzi vami a dieťaťom. Jemnými, láskyplným dotykmi a nežným pohladením si vytvárate vzťah a upevňujete dôveru. Učte aj jeho prejavovať náklonnosť pomocou dotykov. (Napr. „malý macko, pohladkaj macka“, „ako sa ľúbime?“)

2. Udržujte očný kontakt
vždy sa na svoje dieťa pozerajte, keď s ním hovoríte a ak je to možné, znížte sa na úroveň jeho výšky. Vyjadríte tým svoj záujem o jeho pocity a tiež zlepšíte sústredenie.
3. Vždy reagujte
ak ho chcete presvedčiť o zmysluplnosti predávania informácii, nemôžete následne jeho snahu ignorovať! Každý prejav komunikácie musí byť odmenený vaším záujmom a aktívnou spätnou väzbou. Ak vám dieťa podáva hračku, povedzte niečo ako „ jej to je ale krásny zajačik“, ak ukazuje na nejaký predmet, pomenujte ho, ak vás chytí za ruku, spýtajte sa ho, čo chce a choďte s ním

4. Na popis používajte výrazné gestá
ak sa niečo podarí, zatlieskajte, ak niekto robí niečo nebezpečné, alebo hlúpe, afektovane sa chytajte za hlavu, ak niečo hľadáte, bezradne rozhadzujte rukami… . Dieťatko rýchlo začne po vás opakovať a vyjadrovať tak svoje pocity.
5. Menej je viac
každú našu požiadavku, alebo činnosť vyjadrite čo najjednoduchším slovom, prípadne slovným spojením. Napr. „daj“, ak si chceme niečo od neho vziať, „mňam- mňam“ ak niečo jeme, „páči“, ak mu niečo podávame. Je dobré ak tento jednoduchý výraz spojíme s konkrétnym, výrazným gestom. Aspoň zo začiatku sa vyhýbajte zdrobneninám – sú pre dieťa príliš dlhé a navyše obsahujú sykavky, tzn. Hlásky s, z, c/ š, ž, č, ktoré sa ťažko vyslovujú aj rozlišujú.

6. Nemýľte ho
Dbajte na jednoznačnosť označovania predmetov a činnosti. Ak už raz nazvete loptu „gól“, alebo spanie „hajať“, vytrvajte pri tomto označení, kým si ho dieťatko plne neosvojí.
7. Zapojte ho do rozhovoru
prihovárajte sa dieťaťu, často v jeho prítomnosti rozprávajte – napríklad opisujte, aký ste mala deň. Pritom nezabúdajte robiť pauzy pre jeho prípadné reakcie. Ak niečo povie, zopakujte to so správnou výslovnosťou a slovosledom. Veľa sa ho pýtajte. Najskôr len otázky, na ktoré môže odpovedať ukazovaním („kde je mama?“), alebo vydaním zvuku („ako robí havo?“), neskôr skúste osvojené slová („čo robí bábo?- hajká)

To, akým spôsobom verbálne a neverbálne komunikujeme s ostatnými ľuďmi, vyjadruje náš postoj a vzťah k nim. Aký signál teda chceme vyslať svojmu bábätku? Ako chceme, aby nás vnímalo? Nesprávna reakcia na prvotné vizuálne prejavy dieťaťa a nevhodná komunikácia, môže mať nepriaznivý vplyv nie len na váš vzájomný vzťah, ale aj na jeho následný duševný vývoj.
Foto: everystockphoto.com