Otázka, na ktorú príde čas v každej domácnosti. Má význam nútiť najmä dievčatá, aby pomáhali s domácimi prácami? V súvislosti s ňou vznikajú dva modely výchovy. Na jednej strane, aby boli deti pripravené do života a žiadna manuálna práca ich nezaskočila, a na druhej strane, či je potrebné a v konečnom dôsledku aj efektné zaťažovať deti problémami, na ktoré ešte nie sú pripravené.

 

„Už je dosť veľká/ý na to, aby sa zapájal/a do domácich prác!“ – táto rada zaznela určite u každej z vás, najmä od babičiek či tetušiek. „Ja v jej veku som už sama varila, žehlila, upratovala, umývala atď.“, počúvame častokrát. Väčšina z vás bola na tom podobne, keďže kedysi sa to pokladalo za akúsi povinnosť mladých dievčat, aby sa vedeli postarať o domácnosť a súrodencov ešte pred tým, ako sa poberú z domu. Je to však správne?

Možno to na prvý pohľad znie ako superpríprava pre ďalší život, no je to naozaj účinné a aj správne pre vývoj dieťaťa? Možno vám napovie výraz tváre, keď vaše deti zasypete takýmito povinnosťami. Ktoré z nich rado počúva príkazy? Odpovedzte si samé:)

Ide totiž o to, že tým, že ak budeme deti a najmä dievčatá nútiť, aby bolo všetko upratané, navarené, vyžehlené, vytvorí si k tomu akýsi odpor a v čase, keď tieto práce bude musieť vykonávať, ich bude robiť s nechuťou. Netreba sa preto ponáhľať, pretože prirodzene, ak bude musieť tieto práce vykonávať, sama sa to naučí.

Deti a domáce práce

Tým, že deti sú nútené zapájať sa do chodu domácnosti, robia akýsi opak. Pred týmito povinnosťami utekajú a robia ich, až keď už fakt musia, a práve to sa potom odrazí v čase, keď sa musia postarať sami o seba. Práca v domácnosti im neprináša žiadne potešenie a z každej činnosti sú frustrovaní. Existuje však model výchovy, ktorým dosiahnete, aby robota bola pre nich radosťou!

Zásadným pravidlom je, že určite sa s tým netreba ponáhľať. Ak dieťa na to nie je pripravené, netreba ho nútiť. Ak prejaví istý záujem, treba mu vybrať prácu, ktorá je pre neho adekvátna, čo sa týka času aj náročnosti. Príkazy typu „musíš upratať, umyť, vyžehliť atď.“ by mali ísť bokom. Už ich formulácia je pre deti odstrašujúca, preto ich inak formulujte. Môžete skúsiť napr. „treba upratať, je potrebné umyť, pomôžeš mi atď.“ Ak dieťa odmietne, nehneváme sa naňho, nekričíme, netrestáme ho. A nakoniec rada nad zlato: nech deti pracujú hravo, nech je to pre nich hrou, zábavou, potešením.

Deti pomáhajú v domácnosti

Aký je váš názor na pomáhanie detí v domácnosti? Súhlasíte s tým, že dieťa má byť k tomu vedené, čím skôr, ale uprednostňujete typ, ktorý je ponúknutý ako hravá a nenásilná varianta v tomto článku? Podeľte sa so svojími skúsenosťami a poraďte mamičkám, ak máte nejaké super nápady:)

Zdroj: chillin.sk l Foto: pixabay.com