Na prvý pohľad šťastná rodinka s krásnou dcérkou, na druhej strane hrozivé zistenie! Rodičia nič netušili, pokiaľ neprišlo ich štvorročné dievčatko domov zo škôlky. Išla sa prezliecť a dala si dolu nohavice. Rodičia sa z pohľadu na jej nôžky zdesili. Preboha, kto alebo čo, to spôsobilo ich dcérke?

Ich dcérka mala na nôžkach abnormálne škvrny. Vyzeralo to ako modriny. Práve preto sa zľakli, lebo si mysleli, že niekto ich dcérku zranil. Rodičia ihneď vyhľadali lekársku pomoc.

Lekár ju riadne vyšetril a výsledkom bolo vzácne ochorenie, ktoré sa nazýva „purpura fulminans „. Takéto vzácne reakcie na koži sa vyskytujú najčastejšie u detí, ktoré prekonali infekčné ochorenie. Jeho základným príznakom je podkožné bodkovité krvácanie (tzv.“petéchie). Jej prípad bol tak vážny, že skoro prišla o obe nohy a dokonca ostala imobilná.

Doktori jej ale podali rýchlo správnu liečbu a nohy jej zachránili, malé dievčatko muselo užívať až 12 liekov denne. Po týždni liečby sa jej stav začal zlepšovať a následne sa začala učiť znova chodiť. Teraz už je dievčatko v poriadku, no nebyť rýchlej reakcie jej rodičov, mohlo byť už neskoro! Nepodceňujte žiadne nezvyklosti na vašich deťoch. Pri najmenšom podozrení radšej hneď vyhľadajte lekársku pomoc.

zdroj: jenzeny.cz | foto: Instagram/ Facebook