Každý z nás asi uzná, že v dnešnej dobe je anglický jazyk jednoducho svetový. Dohovoríte sa ním takmer kdekoľvek na svete a ten, kto ho neovláda, to má v živote oveľa ťažšie.

Nech už cestujeme kamkoľvek, angličtina sa používa na letiskách, v reštauráciách, na kultúrnych pamiatkach, v hoteloch, kde si len spomenieme. O uplatnení v pracovnej oblasti už ani nemusíme hovoriť. Bez znalosti anglického jazyka sa zamestnáme málokde a aj to len na menej platených pozíciách.

Preto čoraz viac rodičov začína svoje detičky učiť anglicky od útleho detstva, častokrát hneď od narodenia. Názor, že dieťa sa potom nenaučí správne slovensky, je už zastaraný. Detský mozog je niečo ako „špongia na riad“, dokáže nasať všetko, čo mu umožníme. Môžeme sa s dieťaťom rozprávať aj tromi jazykmi, všetky tri sa naučí. Oveľa ľahšie to máme, keď je jeden z rodičov Angličan. Rozprávanie je vtedy viac prirodzené a dieťa sa naučí veľmi správne vyslovovať a získa aj prirodzený prízvuk. Vôbec ale nie je prekážkou, ak sú obidvaja rodičia Slováci. Môžu si to rozdeliť, jeden bude hovoriť po slovensky, druhý po anglicky. Ďalšou možnosťou je používať angličtinu len občas, pri určitých činnostiach, dá sa aj tak.

Angličtina sa môže používať aj pri hraní. Na trhu nájdeme množstvo hračiek, ktoré rozprávajú anglicky aj slovensky. Dieťatko sa tak naučí farby, číslice a základné pozdravy. Nemusíme hrabať ani hlboko do peňaženky, stačí, keď budeme pri hraní sa rozprávať anglicky. Môžeme hovoriť plynule alebo iba slovíčkami. Tak alebo tak, dieťa to vníma a učí sa.

Veľmi dobrou voľbou sú piesne a rozprávky. Na internete nájdete voľne dostupné pesničky pre deti. Určite poznáte melódie mnohých z nich. Ako príklad uvedieme The Wheels on the bus, o rotujúcich kolesách na autobuse, Mary had a little lamb, o Mary a jej malej ovečke. Ak popátrate na internete, nájdete ich naozaj veľké množstvo. Pokiaľ deťom nechcete púšťať TV alebo počítač, stačí sa poriadne naučiť text a spievať. Určite vašej ratolesti nebude vadiť, že spievate falošne. Popri spievaní si pomáhajte hračkami a obrázkami, dieťatko tak rýchlejšie pochopí, o čom spievate.

Veľa rodičov sa obáva, že dieťa nebude vedieť rozlíšiť slovenčinu a angličtinu. Áno, zo začiatku sa to tak môže zdať. Jednu vetu povie dieťa anglicky, druhú slovensky. Nebojte sa, časom sa to upraví a oba jazyky bude ovládať veľmi dobre a bude aj vedieť, kedy ich použiť. Iní rodičia sa zasa sťažujú, že dieťa začína neskôr rozprávať, a preto ich učenie angličtiny odrádza. Občas sa to stáva, ale aj to sa časom vyrieši a dieťa začne odrazu rozprávať jedným aj druhým jazykom.

Naozaj nemusíte váhať, vaše dieťa bude mať život uľahčený a určite sa vám jedného dňa poďakuje. Hlavne, keď pôjde do školy a nebude sa musieť angličtinu učiť, lebo ju už bude ovládať. Namiesto toho bude mať viac voľného času na kamarátov a čerstvý vzduch.

Autor: Ivana Rosinská, foto: pixabay.com