katka s dcérou

Na jeseň uplynulého roka sa aj vďaka nám niektoré mamičky dozvedeli o výzve – prihlásiť sa do súťaže o Najkrajší výrobok od mamky. Túto šancu využilo množstvo šikovných a tvorivých mamičiek. Medzi nimi bola aj Katka Krkošková. Jej detské body s folklórnym motívom sa dostalo na tretie miesto.

Jej originálny kúsok, s ktorým sa prihlásila na jeseň do súťaže, za ktorou stojí organizácia Čo dokáže mama, nadchol verejnosť. Maminka Katka je už dlhé roky folklóristka telom aj dušou a to sa odzrkadlilo aj na jej umeleckej tvorbe. Prvky slovenského folklóru preniesla na detské oblečenie a vytvorila tak originálnu značku módy pre najmenších. V rozhovore pre náš magazín prezradila ešte viac.

Katka, patríš medzi mamičky, ktoré sú šikovné a kreatívne a popri deťoch sa dokážu venovať aj zaujímavej obľúbenej činnosti. Koľko detičiek a v akom veku máš doma a ako sa ti darí popri starostlivosti o ne, venovať šitiu?

Zatiaľ mam len jedno dieťatko, 18-mesačnú Emku. Možno práve tým, že je zatiaľ len jedna, sa mi to dari. 🙂

Prečo si sa rozhodla zapojiť do súťaže o Najkrajší výrobok od mamky?

Prihlásením do súťaže som chcela trošku spropagovať moje výrobky venované folklóru. Hoci dnes pomaličky ožíva ľudová tvorivosť aj pre širokú verejnosť, pre mňa je to záležitosť odkedy si pamätám. Chcela som maminám ukázať, že slovo folklór alebo ľudový odev či kroj, nie je len minulosť z obrázkov a múzeí, ale dá sa krásne nosiť aj dnes v modernom poňatí.

folklorny odev

Dielko, ktoré zaujalo hlasujúcich natoľko, že ho posunuli na tretie miesto, bolo určené pre deti. Šiješ oblečenie aj svojej dcérke Emke? A čo všetko je v tvojom portfóliu?

Áno, to bol úplne prvotný zámer, aby to bolo oblečenie práve pre moju dcérku. Chodili sme tak oblečené von a malo to veľmi dobrý ohlas. Maminy sa pýtali, odkiaľ to mám, kde si to môžu kúpiť :). A takto postupne vznikali aj iné motívy: čiapočky, sukničky, novorodenecké setíky či folklórne dupačky. Sú to všetko také milé vecičky, ktoré vyzerajú na detičkách veľmi pekne, s tradičným motívom a pritom veľmi moderne. Oblečenie je štýlové a pohodlné zároveň, dá sa nosiť na každú príležitosť a pritom je celé slovenské. Dnes nie je problém kúpiť oblečenie z inej krajiny, dnes je problém kúpiť oblečenie vyrobené celé na Slovensku.

O ktoré druhy detského oblečenia s témou tradičného slovenského folklóru je medzi mamičkami najväčší záujem?

Body či dupačky zaujali aj budúce mamičky ako krásny spôsob oznámenia veľkej novinky o bábätku rodine a známym. Novorodenecké sety sa tešia obľube, objednávajú ich ako oblečenie do pôrodnice alebo na krstiny. A väčšie veci zase hrdo nosia detičky, ktorých rodičia žijú v zahraničí a takto sa hlásia k domovine.

folklorny odev

Už si naznačila, že folklór je už od detstva súčasťou tvojho života a v ňom berieš aj inšpiráciu na tvorbu. Ako by si charakterizovala tvoj vzťah k nemu?

Ešte som nechodila ani do školy, keď ma rodičia prihlásili do folklórneho súboru. Tanečné a spevácke nácviky boli mojou súčasťou počas mnohých rokov. Niekde tam sa začala moja láska k tradíciám a folklóru. To je niečo, čo vám ostane navždy blízke, hoci sa vyberiete inou profesnou dráhou. Momentálne som ale hlavne mama, práca išla načas bokom, čo ale prinieslo veľa inej kreatívnej energie. A v podstate som sa začala venovať tomu, na čo doteraz nebol čas.

A na čom momentálne pracuješ?

Pracujem na novinkách na leto, bude veľa folklórnych festivalov a veľa detičiek sa chce krásne parádiť. Ale viac by som prezradila až keď sa vecičky podarí dorobiť, predsa len, čas keď dcérka spi je limitovaný. 🙂

Ako spolu s rodinkou prežívate voľné chvíle a čo okrem šitia patrí k tvojim záľubám?

Snažíme sa tráviť veľa času na čerstvom vzduchu, preto sme vonku vždy, keď to počasie dovolí. Cez leto si s rodinkou zájdeme na folklórny festival, s dievčatami chodíme čepčiť nevesty alebo si len tak zaspievame s našou muzikou. A keď sa von ísť nedá, chodíme plávať alebo sa hráme a užívame si čas prežitý spolu.

 

Katke ďakujeme za rozhovor a srdečne gratulujeme ku krásnemu tretiemu miestu v súťaži o Najkrajší výrobok od mamky. Už čoskoro pre vás vyspovedáme aj mamičky, ktoré v tejto súťaži obsadili prvé a druhé miesto. 🙂

Foto: archív Katky Krkoškovej, facebook.com