mamička martinka

Je to mamina štyroch detí, pracuje a popritom si nájde čas aj na svoju úžasnú záľubu. Dokáže uháčkovať neskutočné veci. V portfóliu jej tvorby nájdete všetko, na čo si len pomyslíte. Bábiky od výmyslu sveta, Macka Uška či dokonca aj háčkovaného Mira Jaroša. Hovoríme o mamičke Martinke Gromovej.

Martinka sa počas uplynulej jesene rovnako ako ďalšie kreatívne mamičky, zapojila so svojim výrobkom do súťaže o Najkrajší výrobok od mamky. Jej organizátorom bolo združenie Čo dokáže mama, ktoré zoskupuje šikovné mamičky s najrôznejšími záľubami. Martinka získala od širokej verejnosti najviac hlasov a so svojim háčkovaným akordeónom si vyslúžila prvú priečku. V nasledujúcom rozhovore nám prezradí, aké úspechy má vďaka svojej záľube za sebou a dozviete sa tiež, podľa akých predlôh najčastejšie a najradšej háčkuje.

Martinka, vieme o tebe, že si mamička štyroch detičiek. Koľko majú rokov a aká háčkovaná hračka ich vie od teba najviac potešiť?

Najstarší syn Nino bude mať o chvíľu 11 rokov, dvojičky Marko a Laura mali nedávno 8 rokov a najmladšia dcérka Karla bude mať tri roky. Celá moja tvorba vznikla na základe lásky k mojim deťom a túžbe vytvoriť im niečo originálne. Každé z mojich detí už má uháčkovanú hračku podľa svojej kresbičky, obrázku alebo fotky. Deti sa vždy tešia z každej jednej hračky, ktorú vytvorím.

V súťaži si skončila prvá s háčkovaným akordeónom. Odkiaľ si vzala inšpiráciu práve k takémuto výrobku a ako dlho ti trvala jeho výroba?

Háčkovaný akordeón mi napadol pri príležitosti toho, že môj syn sa učí hrať na akordeón. Veľmi ho to baví a na hodiny sa vždy teší. To všetko vďaka jeho učiteľovi, ktorý má skvelý prístup a vie zaujať. Chcela som sa mu nejako odvďačiť a keďže háčkujem, prvé čo mi napadlo bol háčkovaný akordeón. Kým som vôbec vymyslela, ako ho vyrobiť, a to ešte aj tak, aby sa dal aj naťahovať, to boli hodiny premýšľania. Samotná práca….to sa mi ťažko odhaduje, ale sú to desiatky hodín. Veľa ľudí sa mi ohlásilo, že by mali záujem o takýto akordeón….lenže počet hodín práce a materiál nadstavili cenu dosť vysoko pre bežného človeka. Keď si môj syn želal na narodeniny tiež háčkovaný akordeón, neváhala som a spísala popri práci aj návod na jeho uháčkovanie.

akordeon

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do súťaže o Najkrajší výrobok od mamky?

Registrovala som už minulý a zároveň prvý ročník súťaže o Najkrajší výrobok od mamky. Avšak do toho prvého som sa už nestihla prihlásiť. Preto som vedela, že si musím odsledovať druhý ročník a prihlásiť sa. Do súťaže som poslala viacej výrobkov a na moje veľké prekvapenie, do finálovej 15-ky postúpil práve môj háčkovaný akordeón, hoci som čakala, že to bude skôr obrovská bábika.

Odkedy sa venuješ háčkovaniu a aké výrobky okrem spomenutých ešte vyrábaš?

Háčkovať ma naučila moja mama, keď som bola ešte dieťa. Avšak vôbec som sa háčkovaniu dlhé roky nevenovala. Háčik som oprášila až počas mojej druhej materskej s dvojičkami. Vtedy som im chcela vyrobiť nejaké čiapočky a svetríky. Pokúsila som sa aj o nejaké hračky, ale teda nič moc to nebolo. Potom, keď som nastúpila po materskej späť do práce, háčik som odložila a vrátila sa k nemu až pri ďalšej materskej s našou najmladšou dcérkou. Tentokrát ma to však chytilo naplno. Začala som študovať rôzne techniky a veľa sa učiť z internetu, ale najmä sama štýlom pokus-omyl. Táto technika prispela asi najviac k môjmu rozvoju. Zo začiatku som kupovala návody na háčkovanie a postupom času som ich prestala čoraz častejšie používať. Už som to mala v oku aj v ruke. Momentálne sa venujem najmä háčkovaniu podľa detských kresbičiek, obrázkov a fotiek. Myslím si, že uháčkovať sa dá všetko….ak by sa aj nedalo, vždy sa o to minimálne pokúsim. Zatiaľ som však nikoho neodmietla a každá objednávka bola pre mňa výzvou.

hackovane ciapky

Ako dokážeš skĺbiť túto záľubu s výchovou detí a starostlivosťou o domácnosť?

Nielen s výchovou detí a starostlivosťou, ale túto moju záľubu musím skĺbiť aj s mojou prácou, keďže už nie som na materskej. Väčšinou háčkujem po nociach, len sem-tam keď sa mi vyskytne voľná chvíľka alebo príležitosť, tak háčkujem aj počas dňa.

Aké dielka máš ešte v pláne vytvoriť?

Mám v hlave toľko nápadov a tak málo času a rúk… . Chcem ďalej pokračovať v háčkovaní hračiek podľa detských kresbičiek, pretože táto práca ma veľmi napĺňa. Nie je nič krajšie, ako keď rodičia pošlú spätnú väzbu v podobe fotky môjho výtvoru s jeho návrhárom. 🙂

Bola účasť v súťaži o Najkrajší výrobok od mamky tvojou prvou skúsenosťou takéhoto charakteru?

Nie, vyhrala som viacero menších súťaží v háčkovaní tu na Slovensku ale aj v zahraničí. Podarilo sa mi zapojiť do jedného projektu v USA, kde mohli detičky poslať svoje obrázky a na základe nich im skúsené háčkarky vytvorili hračky.

Aké originálne vecičky z tvojej tvorby stoja ešte za zmienku?

Mala som možnosť vytvoriť hračky podľa kresbičiek detí našej skvelej speváčky Marie Čírovej. Pre moju dcérku som uháčkovala postavičku Mira Jaroša, ktorú videl aj sám Miro Jaroš a bol nadšený. Sám sa s ňou pochválil na svojej oficiálnej stránke a mal neskutočný úspech. Na základe toho som rovnako spísala návod na uháčkovanie postavičky Mira Jaroša. 🙂

Čo pre teba háčkovanie znamená?

Háčkovanie je moja obrovská záľuba, doslova droga. Ak pár dní neháčkujem a nedržím háčik v ruke, už sa u mňa objavujú abstinenčné príznaky.

Háčkované vecičky sa ľuďom páčia, na druhej strane si mnohí myslia, že sú priveľmi drahé. Aký je tvoj postoj k takýmto názorom?

Veľa ľudí, ktorí nikdy nerobili žiadnu ručnú prácu, poprípade neháčkovali, nemá ani len predstavu, koľko výroba toho ktorého výrobku zaberie času. Ja pri jednej hračke z kresbičky, fotky alebo obrázku strávim v priemere 25 hodín a viac. Keď k tomu pripočítame materiál a stanovíme si hoci len minimálnu sumu za hodinu práce, vyjde nám celkom pekné číslo, ktoré je však pre nás, ktoré vyrábame ozaj minimum, zato pre ľudí, ktorí chcú kúpiť, sa zdá táto suma príliš vysoká až nehorázna. Je to o neustálom vysvetľovaní, že toto je ručná práca, žiadny strojový výrobok z Číny, vytvorený na páse za pár minút. Nikdy som nikoho nenútila, aby si kúpil alebo objednal výrobok priamo odo mňa. Ja nepredávam bežnú hračku z hračkárstva, snažím sa vytvárať originály so srdcom a sú to skôr malé umelecké diela ako hračky. Preto ak niekto chce kúpiť lacno, nech si kúpi v obchode, alebo si skúsi vyrobiť sám a potom uvidí, že tá cena je nakoniec prinízka.

Ako najradšej trávite spoločný čas ako rodina?

Keďže sme početnejšia rodinka, nikdy sa nenudíme. Náš čas počas školského roka trávime skôr tak rozlietane. Deti majú krúžky, ktoré ich veľmi bavia a doma majú jednu špeciálnu izbu, ktorú volajú „štúdio“. Tam majú všetci svoje, ale aj iné hudobné nástroje, spoločenské hry, počítač a iné. Ale počítač nevyužívajú moc na hranie, skôr ich baví vytvárať rôzne prezentácie, využívajú rôzne programy na komponovanie, zapisujú noty a tak. V lete asi ako každý, trávime množstvo času pri vode a v zime zasa na lyžiach. Často chodíme na prechádzky a samozrejme veľa času trávime u nás doma na dvore.:-)

Foto: facebook.com