Rodičovský príspevok sa od 1. mája zvýšil o 10 eur. Mamičky to vnímajú ako diskriminačné a štrajkovali pred Úradom vlády Slovenskej republiky. Dovolali sa pravdy?

 

Rodičovský príspevok, ktorý majú nárok poberať mamičky na rodičovskej dovolenke, sa od 1.5.2017 zvýšil z pôvodných 203,20 € na 213,20 €. Príspevok sa tak pre tie mamičky, ktoré sa rozhodnú ostať doma s dieťatkom do jeho 3 rokov (v prípade nepriaznivého zdravotného stavu do 6 rokov), zvýšil o 10 € mesačne. Rodičom dvojčiat sa príspevok zvýšil na 266,50 € a rodičom trojčiat na 319,8 €. Keďže sa rodičovský príspevok vypláca mesačne pozadu, tento mesiac je prvý, kedy mamičky reálne pocítia zvýšenie na svojich bankových účtoch.

Ak sa mamička rozhodne pracovať a svoje dieťatko umiestni do súkromného zariadenia (jasle, občianske združenie, fyzická osoba na základe živnosti), dostane od štátu príspevok 280 € mesačne.

Tento výrazný rozdiel medzi príspevkami vidia mamičky ako diskriminujúci a preto sa rozhodli 1.júna štrajkovať pred Úradom vlády. Odovzdali petíciu, ktorú podpísalo 15 000 ľudí, s požiadavkou, aby tento rozdiel v príspevkoch pre pracujúcu a nepracujúcu matku na rodičovskej dovolenke štát dorovnal.

„Štát si cení matku na mínus 67 eur, čo považujeme za diskriminačné a chceli by sme, aby tento príspevok minimálne dorovnal a viac ocenil prácu matiek, ktoré zostávajú s deťmi doma,“ hovorí Eva Grey.

Rezort však takéto tvrdenia odmieta a dodáva, že reálne sa príspevok na starostlivosť vypláca v nižšej sume, ako je uvedené maximum 280 €. Rodičia si tak musia sami zvážiť, ktorá možnosť je pre nich výhodnejšia – ísť pracovať a dieťa dať do jaslí alebo ostať s ním doma a poberať len rodičovský príspevok. Nateraz ďalšie zvýšenie rodičovského príspevku štát neplánuje.

Zdroj: upsvar.sk, pluska.sk  |  Foto: pixabay.com