Mnohé z vás sa snažia popri materskej rozbehnúť svoje podnikanie. Hlavne z dôvodu, že väčšina zamestnávateľov nemá ani len najmenší záujem či už vziať vás naspäť do práce, alebo vám vyjsť v ústrety, keď potrebujete prispôsobiť pracovnú domu z nejakých objektívnych príčin a všetky vieme, že aj keď nato máme nárok, v reálnom živote sa to veľmi ťažko kombinuje so skutočnosťou.
No aj napriek tomu žiť z niečoho musíme a tak sa popri materskej či po nej rozhodneme, že je lepšie asi sa vydať svojou vlastnou cestou a myslíme si, že každá z nás, ktorá ma nato čo i len trochu vhodné podmienky, neváha a využije to. Avšak, keď už sa mnohé z vás na túto strastiplnú cestu vyberú, byť matkou jedného či viacerých detí a zároveň rozbiehať vlastný biznis, dostáva sa vám strašného nepochopenia. Áno sú ľudia, ktorí nás podporujú a prajú nám len to najlepšie. No sú ľudia, ktorým sa to nepáči a hlavne, v dnešnej dobre internetu, keď je najjednoduchšie skryť sa za nick, kritizujú našu snahu.

Povedzme si pravdu, sú to prevažne muži, ktorí nemajú ani len páru o tom, aké ťažké je plne sa venovať dieťaťu, snažiť sa rozbehnúť nejakú zárobkovú činnosť a ešte im aj uvariť a vyprať. Práve oni vidia všade chyby a snažia sa vás demotivovať, nehovoríme o ľuďoch, ktorí poskytnú objektívnu kritiku vašej práce a snažia sa vám poradiť, ale o tých ktorí iba sedia doma za PC a hľadajú akúkoľvek zámienku, aby vás mohli slovne napadnúť a ak sa necháte nachytať, tak sú ochotní s vami zabiť aj celý deň argumentáciami o tom, prečo majú oni pravdu a vy nie. Čo svedčí aj o tom, že zrejme majú toho ,,strašne veľa na práci”.
Tu by sme chceli apelovať na všetky matky, ale aj ženy a vlastne hocikoho, kto rozbieha niečo svoje. Nedajte sa, nejde o emancipáciu a ani o to, aby sme proti mužom bojovali, lebo sú určite aj vo vašom okolí vaši partneri, manželia, ocovia, ktorí vás v práci podporujú. Hovoríme o ľuďoch, ktorí zabudli, že aj oni niekedy niekde začínali a robili chyby.

Každý z nás musí niekde začať, aby sa mohol posúvať vyššie, ale sú aj takí, ktorým jednoducho vezmú chuť ďalej sa snažiť a pracovať. Neprepadnite zúfalstvu, nenechajte takýchto ľudí, aby vás odradili či znechutili vám prácu, ktorá vás baví, aj keď nie ste v nej najlepšie z najlepších, berte to ako motiváciu zdokonaľovať sa a posúvať ďalej. Nebojujte s nimi, nemá to význam a stratíte tým len drahocenný čas, ktorý by ste mohli venovať svojmu dieťaťu, manželovi, či práci.

My matky potrebujeme teda vykričať vonku do celého sveta: nenecháme sa, budeme pokračovať a zdokonaľovať sa v tom, čo robíme nie kvôli vám, ale preto, že nás naša práca baví a dovoľuje nám sa plne venovať rodine tak, aby sme nemali na konci dňa výčitky svedomia, že sme zanedbala svoje dieťa.

Foto: pixabay.com