To nie je možné! Ďalšia potravina, ktorú už nezoženiete tak ľahko ako kedysi! A určite nie za takú cenu ako doteraz! Výpadok na trhu z dôvodu kauzy s insekticídom automaticky spôsobil nárast jej ceny. Producenti a obchodníci túto situáciu pripisujú odhaleniu škodlivej látky, po ktorej sa chovatelia rozhodli druh tohto živočícha radšej likvidovať!

 

Reč je o vajíčkach! Tie totiž chýbajú na pultoch po tom, čo kontroly v nich odhalili škodlivý fipronil, a tak chovatelia z niektorých európskych krajín museli pristúpiť k radikálnej likvidácii sliepok. Napriek tomu, že na Slovensku vyprodukujeme viac vajec ako sme schopní spotrebovať, v regáloch chýbajú. Dôvodom je to, že sme boli nútení ich vyvážať!

Prázdne pulty sa týkajú najmä obchodných reťazcov, kde boli lacné vajcia dovezené z iných krajín. Západná Európa ich po tomto škandále nemá a tento nedostatok sa logicky odrazil v obchodoch. Výsledkom nie je nič iné ako stúpajúca cena vajec na trhu!

Trh reaguje na situáciu po kontrole, kde bol odhalený škodlivý fipronil a následné usmrtenie nosníc z obavy a rozpočtového výsledku. Slovensko síce dokáže pokryť spotrebu našich obyvateľov ba dokonca aj viac, ale bolo nútené až štvrtinu produkcie ponúknuť na export za nízku cenu.

Nedostatok vajec na trhu!

Nedostatok vajec a schopnosť kúpy Slovákov sa prirodzene odráža aj na cene tohto produktu. Kým doteraz bola cena vajíčka 6 až 8 centov za kus, dnes je jeho hodnota dvojciferná.

Táto situácia by sa mohla vylepšiť až na konci zimy, kedy sa obnovia chovy, na ktorých boli sliepky zlikvidované. Škodlivá látka bola potvrdená v Nemecku, Holandsku a v Belgicku, pričom slovenské chovy neevidujú ani jeden prípad.

Fipronil je škodlivina, ktorá sa nachádza v prípravkoch, ktoré chovatelia používajú v boji proti blchám, všiam a kliešťom. Je ale zakázané podávať ju zvieratám, ktoré konzumujú ľudia. Svetová zdravotnícka organizácia sa vyjadrila, že táto látka je mierne toxická pre ľudský organizmus.

Zdroj: topky.sk l Foto: pixabay.com