Materské mlieko je jedným z najúčinnejších liečebných prostriedkov, pretože má široké spektrum využitia. Vedeli ste o týchto možnostiach?

 

O tom, že materské mlieko je unikátne a nenapodobiteľné svojím zložením, dnes už nikto nepochybuje. Okrem toho, že poskytuje dieťatku najlepšiu výživu, je zdrojom zložiek, ktoré dieťa potrebuje ku svojmu správnemu vývinu, má aj antibakteriálne vlastnosti a obsahuje množstvo imunitných látok a faktorov. Britskí vedci z National Physical Laboratory a University College London zistili, že proteín laktoferín nachádzajúci sa v materskom mlieku, má antibiotické účinky a dokáže zabiť aj baktérie odolné voči tradičným liekom.

Pri liečbe čoho môže materské mlieko pomôcť?

  1. Zápal očí – zapálené očká nie sú v prvých mesiacoch života bábätka nič neobvyklého. Ak ráno nájdete svojmu dieťatku zalepené očká, naneste malé množstvo materského mlieka na vatovú tyčinku alebo kozmetický tampón a jemne viečka poutierajte. Niektoré mamičky dokonca nakvapkajú materské mliečko rovno do očka bábätka. Pokiaľ sa stav v priebehu 1-2 dní nezlepší, neváhajte a navštívte lekára.
  2. Zápal ušiek po nastrelení náušničiek – ak sa vašej dcérke po nastrelení náušničiek zapália a zahnisajú ušká, skôr ako siahnete po antibiotickej mastičke, vyskúšajte jej na dierku v ušku nakvapkať niekoľkokrát denne materské mlieko. Mliečko má antibakteriálne účinky a sťahuje zápal. Ideálne je striedať materské mliečko s odvarom z repíka lekárskeho a nepríjemný zápal bude do dvoch dní preč.
  3. Zápal uší – na infekcie v uchu má liečivý účinok aj materské mlieko. Neplatí to len pre deti, ale aj pre dospelých. Mliečko jednoducho nakvapkajte do ucha niekoľkokrát denne. Ak sa stav nezlepší do 2 dní, neváhajte a navštívte lekára.
  4. Bolesť hrdla – materské mlieko je vďaka antibakteriálnym vlastnostiach vynikajúci pomocník pri bolestiach hrdla. Odporúča sa pravidelné kloktanie alebo pomalé popíjanie. Niektoré mamičky (a dokonca aj oteckovia) nemajú problém s tým, vypiť materské mlieko alebo si ho pridať do kávy ako náhradu kravského mlieka.
  5. Nádcha, upchatý nos – čoraz častejšie sa stretávame s názorom, že materské mlieko sú najlepšie kvapky do nosa pri nádche. Mlieko môžete dieťatku nakvapkať do nošteka, prípadne namočiť do neho vatovú tyčinku a noštek vytrieť. Výhoda materského mlieka spočíva v tom, že neobsahuje žiadne dráždivé látky, takže ho môžete použiť ako často potrebujete a v každom veku dieťatka. Svojim liečivým obsahom pomáha bojovať proti mikróbom, baktériám a vírusom a pritom nedráždi citlivú detskú sliznicu.
  6. Ekzém, atopický ekzém – pokiaľ má vaše bábätko problémovú pokožku a objaví sa u neho atopický ekzém, skúste mu problémové miesta potierať materským mliekom. To pokožku zvláčni a hydratuje (aj keď ostane mierne lepkavá, pretože mlieko obsahuje prirodzene aj cukor), ale konečným výsledkom budete milo prekvapené. Podľa výskumníčky z Kalifornskej univerzity v San Diegu Dissaye Pornpattananangkulovej kyselina laurová z materského mlieka pomáha liečiť akné u tínedžerov. Na tejto teórii postavila výrobu a predaj krému proti akné. Niektoré mamičky si dokonca sami vyrábajú mydlá z materského mlieka a ošetrujú nimi pokožku svojich detí.
  7. Boľavé a popraskané bradavky pri dojčení – v prípade, že vás pri začiatkoch dojčenia trápia boľavé bradavky, v materskom mlieku nájdete najprirodzenejší liek. Jednoducho si po nadojčení rozotrite kúsok mliečka po bradavke a nechajte voľne uschnúť.
  8. Novorodenecká žltačka – prevenciou pred vznikom novorodeneckej žltačky je dojčenie. Ak už u bábätka táto žltačka vznikne (čo je podľa štatistík až v 60 % prípadov), najefektívnejšou liečbou je dojčenie a s tým spojené vyplavovanie bilirubínu. Vo väčšine prípadov stačí na ústup takejto žltačky denné svetlo (nie priame slnečné žiarenie) a časté dojčenie, čo môže byť mierne náročnejšie, pretože charakteristickou črtou bábätiek s novorodeneckou žltačkou je práve spavosť. Preto sa snažte dieťatku ponúkať materské mliečko každé dve hodiny a to aj v prípade, že by ste ho museli budiť zo spánku. K terapii modrým svetlom by sa malo pristupovať, až keď hodnoty bilirubínu v krvi vystúpia nad 200 µmol/l.
  9. Pupočník – materské mlieko obsahuje laktoferín, ktorý chráni a hojí. Preto ho môžete používať aj pri ošetrovaní pupočníka po narodení.

Zdroj: vysetrenie.zoznam.sk, webnoviny.sk, mamila.sk, dojcenie.wordpress.com  |  Foto: pixabay.com