mama a dcéra

Deti vstupujú do puberty v mladšom veku a musia sa vyrovnať so zmenami svojho telesného a emočného JA. Dospievanie je obdobie človeka, kedy sa musí viacero vecí spracovať a mnohému sa prispôsobiť. Rodičia by mali mať v tomto období veľkú trpezlivosť.

Hádky a ostré odpovede sú náročné na udržanie nervov. Starí rodičia sa pousmejú a iba skonštatujú – tvoji rodičia boli presne takí istí. Rodičovská výchova sa v škole neučí, iba sám život a naša intuícia nám pomáhajú zvládať výchovu našich nedospelákov :-).

Útek z domu

Ako by ste mali reagovať, keď sa vám dospievajúci potomok vyhráža, že odíde z domu?

Konanie rodiča

Po takejto vyhrážke mu navrhnete, že mu pomôžete zbaliť veci.

Reakcia pubertiaka

Ak naozaj nechcete, aby dieťa odišlo, neskúšajte ho. Uštipačná odpoveď pravdepodobne potomka nahnevá natoľko, že nebude chcieť ustúpiť. Môžete sa pokúsiť odľahčiť napätú situáciu vtipkovaním, ale dobrý úmysel sa vám môže vypomstiť.

Konanie rodiča

Nevšímate si túto vetu: „Odchádzam!“

Reakcia pubertiaka

To nie je zlý postup. Je to lepšie ako vybuchnúť alebo mať sarkastické poznámky. Radšej buďte opatrní. Niektorí mladí ľudia naozaj utečú z domu. Myslia to vážne. Väčšina rodičov si nepraje, aby ich deti odišli, určite nie do chvíle, kým sú na to pripravení.

Konanie rodiča

Hlboko sa zamyslíte, aby ste prišli na to, prečo taká veta vôbec padla. Kde sa to zvrtlo? Je niečo zlé v škole alebo v práci?

Reakcia pubertiaka

Pozitívna komunikácia s dospievajúcim potomkom prispeje k jeho spokojnosti. Zníži sa pravdepodobnosť, že sa „odtrhne z reťaze“. Ak je mladý človek presvedčený, že na jeho názore skutočne záleží a nebojí sa odmietnutia alebo zosmiešnenia, máte takmer vyhraté.

Zaujala vás táto téma? V miniseriáli nájdete aj tieto témy, ktoré súvisia s výchovou pubertiaka – domáci poriadok, oblečenie a výzor a neznáša školu.

Zdroj: M. Carr-Gregg, E. Shale – Puberťáci a adolescenti | Foto: pixabay.com