Ide o zrejme najviac rozoberanú otázku, ktorá súvisí s dojčením a zároveň s kritikou, ktorá sa dostáva matkám, čo si občas (alebo aj nie občas:)) doprajú. Ako to je? Ak si chcete „vypiť“, musíte mlieko odstriekať alebo nebodaj dieťa odstaviť?

 

Občianske združenie pre dojčiace matky MAMILA radí mamičkám, ktoré sa rozhodli dojčiť a zároveň ich v tom každodenne podporujú a tiež búrajú predsudky, ktoré sa tradujú. Nejednej z nás už niekoľkokrát zachránili dojčenie a pomohli vstať zo zeme, keď bolo najhoršie.

Tentokrát ponúkajú odpoveď, ktorá je v spoločnosti veľmi diskutabilná.

Piť či nepiť???

V každom prípade, či ide o dojčiacu matku alebo bežného človeka, je určite lepšie nepiť! Ak vám počas obdobia, kedy dojčíte, nevadí, že si nevypijete, je to super riešenie. Pre tie, ktoré si občas, alebo aj častejšie, rady dajú, dojčenie nie je prekážkou. Alkohol sa ničím nelíši od mnohých liekov, ktoré ženy môžu počas dojčenia užívať a v mlieku sa nachádza zanedbateľné množstvo, ktoré nepredstavuje pre vaše dieťatko riziko! Horšie je to s faktom, ako sa pripitá žena postará o svoje dieťa!

Ide alkohol do mlieka???

Ide zrejme o vetu, ktorú ste počuli o dojčení veľakrát – všetko ide do mlieka. Nie je to však až taká pravda! Thomas Hale vo svojej štúdii, ktorá je zameraná práve na túto problematiku, uvádza: „Absolútne množstvo (dávka) alkoholu, ktoré sa do materského mlieka dostáva, je vo všeobecnosti nízke a je funkciou hladiny v krvi matky“. Tento fakt vyslovil na základe dlhého skúmania a vypovedá o tom, že toľko alkoholu v mlieku, koľko sa nachádza v krvi matky (v promile) je také minimálne, že dieťaťu nijakým spôsobom neublíži. Preto si netreba po požití alkoholu mlieko odsávať, ani čakať, kým alkohol vyprchá a už vôbec nie dieťa odstavovať!

Budem dlhšie dojčiť???

Možno to znie paradoxne, ale je to tak! Tento fakt môže mamičky viac motivovať v tom, že budú dlhodobo dojčiť, keďže predstava, žeby niekoľko mesiacov alebo rokov mali byť bez „spoločenského života“, môže byť pre ne nepredstaviteľná.

Zdroj: mamila.sk l Foto: pixabay.com