Či už je toto vaše prvé, druhé alebo tretie dieťa, máte tesne po tridsaťpäťke a preto sa na vás zo všetkých strán rútia dobre mienené rady z celého blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Nebolo tých detí už dosť? Nie si na ďalšie už stará? Alebo, prvé dieťa v tvojom veku?

Ak toho máte už plné zuby, chápeme vás. Zvlášť po prečítaní nasledovných vyjadrení:

Neoznačujte nás ako matky v pokročilom veku! Halooo – máme 35 a nie 85!

Nepýtajte sa nás hneď na umelé oplodnenie! Aj keď to pre mladšie páry znie akokoľvek nepravdepodobne, aj v našom veku žijeme intímnym životom, dokonca celkom pravidelne, takže prečo by to nešlo?

Nepýtajte sa nás, koľko rokov budeme mať v čase, keď bude naše dieťa maturovať! Nemusíme byť učiteľkami matematiky, aby sme si vedeli vypočítať, že budeme mať 70, keď naše dieťa bude oslavovať 30. No a? Nie je príjemné, keď na to potrebuje niekto stále upozorňovať, takže nechajte to tak…

Nehovorte nám, že podľa vás je vhodnejšie mať dieťa skôr. V poriadku, máte svoje priority. My tiež. Máme rozdielne ciele v živote a zariadili sme si ho po svojom. Vaše deti tiež asi nie sú nadšené, keď vás stretávajú na diskotékach.

No áno, vieme, že materstvo vo vyššom veku prináša viaceré riziká spojené s genetikou a tak, ale! Každá minca má dve strany. Výskumy dokázali, že matky, ktoré mali svoje prvé dieťa vo vyššom veku, majú nižšie riziko vzniku rakoviny vaječníkov. A navyše, plne si uvedomujeme všetky riziká, preto si na seba aj na naše dieťatko dávame od začiatku oveľa väčší pozor

Prosím, nepýtajte sa, či máme dostatok energie! Prečo? Materstvo je predsa náročné vždy, v každom veku. A my máme predsalen obalenejšie nervy, pretože sme stihli nazbierať oveľa viac skúseností. Sme rozvážnejšie, vedomé si všetkých dôsledkov. A určite sme stihli odkočíkovať a prebaliť viac detí ako vy!

Nejaký príklad, že to nie je problém? Janet Jackson porodila svoje prvé dieťa len prednedávnom – v 50-tke. A prečo? Pretože môže! Tak prečo by sme mali byť my v 35-ke staré???

Prečítajte si tiež: Dieťa v tvojom veku, že sa nehanbíš! Aj o tom je tehotenstvo v 50-ke!

Zdroj: eltern.de | Foto: pixabay.com/sk, instagram.com