Alebo lepšie povedané, aby neutrpel príliš, pretože po vašom prvom bábätku už nič nie je také ako dosiaľ. Veľa vecí sa mení veľmi rýchlo. A váš vzťah podlieha zmenám tiež, prispôsobuje sa novému človiečikovi (v niektorých prípadoch dvom, trom, niekedy aj viacerým). A to ešte nehovoríme o vzťahu milostnom, ktorý dostáva často jednu ranu za druhou.
Nezúfajte! Na pomoc vám prinášame sedem pravidiel prežitia pre partnerský vzťah: 🙂
1. Nemlčte o svojich potrebách
Určite máte nejaké očakávania a túžby, ktoré však často skončia nenaplnené, lebo ste ich z nejakého dôvodu nedokázali vysloviť. A dúfate, že stačí len naznačiť a vaša drahá polovička hneď všetko pochopí a pomôže ich splniť. Keby to bolo také jednoduché, nervy mnohých žien (i mužov) by ostali ušetrené. Žiaľ, také prosté to nie je. V kolotoči povinností je ťažké dešifrovať záhadné signály a obskúrne náznaky typu: „Potrebovala by som chvíľku pokoja. Mohol by si niekedy aj navariť. Ten plný kôš tu stojí už dva dni.“ Po nich zvykne nasledovať veľavravné, avšak často nesprávne pochopené ticho. Najlepšie, čo môžete urobiť, je prestať chodiť okolo horúcej kaše, napriamo svoju túžbu vysloviť a rovno pripojiť aj návod. 🙂
2. Dajte zbohom očakávaniam
Je pekné mať farbisté predstavy a určite ste si svoje tehotenstvo a materstvo predstavovali najkrajšie ako ste vedeli (a možno práve naopak, gniavili vás starosti a obavy). Realita je obvykle celkom iná. Stretnete sa s vecami, o ktorých prostej existencií ste dosiaľ nemali ani potuchy. Mohli ste si prečítať kopu príručiek a rád, vytvoriť si dokonalý akčný plán, avšak skutočnosť často zaskočí aj toho najviac pripraveného. Pamätajte, že každý sme iný. Vy ste iná ako autorka knižky o materstve, ktorú ste čítali, váš partner má iné predstavy o rodičovstve ako ste dúfali a napokon ani vaše dieťa sa nespráva tak, ako ste čakali. To, že váš partner nerobí všetko tak, ako by ste si predstavovali (napr. stráži dieťa a nechá ho dlhšie hore) nemusí byť dôvodom na spor. Nechajte priestor improvizácií a pomôže to aj vášmu partnerskému životu.
3. Ja sám! Ja sám!
Pamätáte si na starého kráľa z českej rozprávky Princezná so zlatou hviezdou na čele, ktorý odmietal akúkoľvek pomoc, hoci ju na prvý pohľad potreboval? Tiež patríte medzi tých ľudí, ktorí najradšej robia všetko sami, pretože len tak majú istotu, že je výsledok tip-top? A medzitým vám vo víre povinností utekajú momenty, kedy by ste mohli byť so svojimi drahými. Pokojné Vianoce, romantický Valentín, veselá Veľká noc. Mamy majú často pocit, že na ich pleciach leží váha nielen celého sveta, ale rovno celého vesmíru. S takým bremenom sa ťažko žije. Nerobte všetko sama. Delegujte prácu na partnera, rodinu, kamarátov a ostatné ochotné (a dôveryhodné) osoby. A hneď bude pod slnkom o spokojnejšiu mamu viac.
4. Každý chvíľku ťahá pílku
Tu máme na mysli pomyselnú pílku voľného času. Krásne okaté bábätko si ľahko omotá rodičov okolo prsta a to najmä mamu. Ale nezabúdajte ani na partnera. Tiež potrebuje vašu lásku a pozornosť. A vy potrebujete tú jeho. Avšak aj dobrého veľa škodí a občas obaja zatúžite po tichu a pokoji. Doprajte ho sebe i vášmu partnerovi.
Keď to všetko zhrnieme, môžeme hovoriť o troch typoch voľného času. Času spolu, času osamote pre vás a času voľna a ticha pre vášho partnera. Všetky sú pre zdravý vzťah nepostrádateľné, ale čas spolu má predsa len najväčšiu váhu. Naplánujte si raz za dva týždne, či raz do mesiaca rande. Dnešný Valentín je na to ako stvorený. Nemusíte chystať nič veľké, ani dávať si bonboniéry o veľkosti dlažobnej kocky, predražené kvety, či recitovať klišé vyznania. Stačí byť spolu.
Tip: A ak chcete využiť Valentín na chvíle zábavy so svojimi už odrastenejšími deťmi vyskúšajte naše tipy.
5. Prosté ďakujem
Nieto nad čarovné slovíčka. Dobrý deň, prosím, ďakujem. Sú také jednoduché a napriek tomu také veľmi mocné. Keď ich počujeme, hneď sa cítime lepšie. A práve mamy sa často cítia podceňované a nedocenené, strácajú sebavedomie a často aj sebaúctu. Jedno ďakujem spraví zázraky. Ak dá partner svojej „krajšej“ polovičke najavo ako si ju váži a poďakuje jej za všetku starostlivosť, určite jej srdce poskočí od radosti.
Hovorí sa, že činy znamenajú viac ako slová. Ale aj na slovách záleží a na to sa často zabúda. Zašepkajte preto jedno valentínske Ďakujem svojim partnerkám i partnerom. Mamičkám za opateru a oteckom za húževnatosť. A nielen na Valentína. Oceňujte sa navzájom častejšie, obaja sa budete cítiť šťastnejší a naplnenejší :).
6. Smiech je korenie života
Neberte rodičovstvo smrteľne vážne. Áno, je to zodpovedná „práca“ vychovať funkčného člena našej dravej spoločnosti. Sú však momenty, kedy sa treba len zasmiať a ísť ďalej. Bábätko vám možno „vyzdobí“ novú sedačku nahnedo, možno vás potiahne za vlasy tak, že mu v rúčke ostane chumáč pestovaných kučier a vaše reflexy vycibrí tak, že sa budete môcť rovno prihlásiť do výberového konania na ninjov. Rodičovstvo je drina, ale aj zábava. Občas sa zasmejte spolu. Smiech rodičov bude aj pre uši vášho dieťatka milší, ako ponosy na špinu a neporiadok 🙂
7. A napokon…Komunikujte!
Toto znie ako opakovanie bodu 1 a svojím spôsobom aj je. Na konci vám ho pripomíname. Pretože ani vaše priania, želania, predstavy a očakávania nestačí iba raz vydiskutovať a dúfať, že sa na ne nezabudne. Budú sa meniť, rozširovať a prispôsobovať nárokom vašej rodiny. A rovnako sa budú meniť aj priania a predstavy vášho partnera a s nimi aj vaše trápenia a malé i veľké radosti. Dôraz na komunikáciu v partnerstve je najdôležitejšia rada. Lebo ako raz povedala jedna múdra pani: „Ak niečo chceš, chlapa musíš ukecať.“ 🙂 A my dodávame, že to platí často aj naopak.
Zdroj: babble.com, Foto: pexels.com