Položte si otázku: Myslíte, že je dieťa pre vás príliš drahé? Zrejme si poťukáte na čelo, veď čo je to za otázku, keď matka nedopraje vlastným deťom to, čo naozaj potrebujú a pozerá len na peniaze? Ženy, ktoré vám predstavíme, sa na svoje materstvo a rodičovstvo pozerajú úplne inými očami a aj na vlastných deťoch šetria tak, že sa to miestami prieči zdravému rozumu.

[sociallocker]Istá americká televízna stanica už nejaký ten čas vysiela netradičnú reality show nazvanú Extrémni ždgrloši (Extreme cheapskates). Ľudia, účinkujúci v tejto show, si pre pár centov nechajú aj do kolena vŕtať. To by sme možno pochopili, keby v extrémnom žgrlošení nešlo aj o deti. Rodičia na nich šetria tak, že sa právom pýtate: Je toto normálne? Hlavní hrdinovia show nie sú žiadne „sociálne prípady,“ ako by ste očakávali. Ich príjem je štandardný, no extrémne návyky šetrnosti prechádzajú do stavov, hodných psychológa.

Vlhčené utierky nahradí saponát

Apple Melecio, hlavná hrdinka jedného z dielov reality show Extrémni žgrloši, šokovala divákov extrémnym uhlom pohľadu na základné a nevyhnutné výdavky pre dcérku. Namiesto plienok používa staré tričká, detské vlhčené obrúsky vyrába tak, že klasické papierové utierky namáča do kuchynského saponátu. A prebaľovací pult? Načo kupovať? Pred kamerami sa hrdo pýšila svojim vynálezom: vyradený plastový vrchnák z kuchynského spotrebiča môže ešte na pár rokov celkom dobre poslúžiť. Stačí ho nalepiť na stenu.

Hračky sa v rodine Apple Melecio nekupujú. Rozbité a často nepoužiteľné, pohodené na pieskoviskách, môžu dcéru potešiť. Že autíčko nemá koleso? No a čo!

Rovnako je to aj s použitím materského mlieka. „Náhle som prestala kojiť, takže teraz zbieram mlieko od kamarátok. Učiteľka jógy Amy, kolegyňa Jessica, Brandy – známa z detského ihriska – ich materské mlieko musí byť v chladničke uložené podľa mien, mojej dcére najviac chutí mliečko od Jessicy. Ročne ušetrím na výžive pre Chloe, svoju dcéru, približne 1000 dolárov.“

Apple je však šetrná aj na sebe a manželovi. Spodné prádlo kupuje výsostne použité – v second-hand obchodoch (kde na výpredajové kusy žiada dodatočnú zľavu). Vlasovú špecialistku v kozmetickom salóne žiadala, aby nadbytočné vlasové implantáty použili na jej hlavu, aj tak by ich vyhodili…(toto však kaderníčka zamietla).

Prádlo perie v bazéne. Načo míňať elektrinu?

Matka troch detí, Američanka Jeni, práčku nepoužíva. Aby ušetrila elektrinu a pracie prášky, využíva bazén, ktorý má za domom. Ako pre televíznu show vysvetlila: „Prevádzkovanie bazéna stojí veľa peňazí. Priemerne 3200 dolárov a to mi vadí. Preto si vyrábam vlastné vychytávky na to, aby som ušetrila, hoc i tým, že bazén použijem na pranie prádla. Nie je na tom nič zlé.“ Do vody pridáva bielidlo, chlór a na dezinfekciu a zvýšenie pH jedlú sódu. Že sa v takejto zmesi kúpu aj deti, jej zrejme neprekáža.

Netradičné pranie bielizne sledujú aj jej tri deti. Priamo ich zapája do prania, v bazéne musia pláchať prádlo tak, ako v minulých storočiach. Ich reakcie sú primerané: „Cítim sa ako v roku 1812,“ posťažovalo sa jedno z detí. Už v útlom veku si uvedomujú, že to, čo robí ich matka: „je choré.“

Jeni si zo starého bicykla dokonca vyrobila čerpadlo na vodnú pumpu. Aby ušetrila na spotrebe vody a opticky vytvorila ilúziu plného bazéna, naplnila plastové fľaše pieskom a vhodila do vody.

Extrémne, alebo nie?

Každý z nás sa snaží čo-to ušetriť. Kalkulujeme, prepočítavame, zvážime, čo je nutné zaplatiť, čo je iba rozmar a čo počká… Reality show Extreme cheapskates vás vnorí do života ľudí, ktorí dokážu sebe a svojim deťom odoprieť i základné potreby a ktorých realita je na míle vzdialená od tej našej. S jediným cieľom – neznášajú míňanie peňazí.

Umývanie špinavého riadu v bazéne, v ktorom ste sa pred chvíľou kúpali? Aj o tom je reality show Extreme cheapskates.

Myslíte, že preháňame? Mladý muž si na svoje prvé rande nazbieral kvety na cintoríne, aby ušetril. Iný mladík zas obalil celý svoj dom a všetko v ňom do plastovej fólie – interiér predsa musí zostať čo najdlhšie ako nový, výdavky sa nepripúšťajú. Pre manželov Karen a Barryho nie je ničím výnimočným pripravovať si raňajky na motore svojho auta, k zubárovi vôbec nechodia, zuby rovno trhajú doma, nástrojmi typu Urob si sám. Ďalší mladý pár hľadá vianočné darčeky v smetných košoch, i výpredajové predvianočné akcie sú pre nich príliš drahé. Aj taká je Amerika…

Zdroj: www.tlc.com, www.youtube.com, www.facebook.com, www.gawker.com | Foto: www.youtube.com, www.facebook.com[/sociallocker]