Pitný režim dieťaťa je niekedy veľmi náročná téma. Mnohé mamičky majú skúsenosť, že ich deťúrence cez deň nechcú vôbec piť. Vyskúšali už množstvo pohárikov a fľašiek, cez tie so sosáčikom až po slamkové, s rozprávkovými postavičkami, farebné, krikľavé… . A bez úspechov. Otázka teda znie, ako motivovať dieťa k tomu, aby pravidelne pilo? Odpoveď je jednoduchá: Oboznamujte ho s pitím vody čo najskôr.
Najlepším nápojom pre dieťa, ktorého prísun potravy nie je už len materské mlieko, je práve čistá voda. Bez sirupov či sladidiel. A najlepšie je oboznamovať dieťa s touto tekutinou už odvtedy, keď je schopné si chytiť svoj prvý uzatvárateľný pohárik či fľašku so sosáčikom samostatne do rúk. Preto by mali mať po bokoch ušká, za ktoré sa dajú ľahko uchopiť. Na začiatok dovnútra nalejte len trošku vody. Dieťa bude zo zvedavosti skúšať uchopiť fľašku a keď sa pokúsi napiť, potiahne z nej aj pár kvapiek vody. Bude to pre neho hra aj učenie zároveň.
Dieťaťu mladšiemu ako rok vodu prevarte
Takto mu do pohárika pripravte vodičku každý deň. Do jedného roka dieťaťa sa odporúča vodu pred pitím prevariť. Dieťa si takto postupne na vodu začne privykať. Keď bude staršie a už bude samostatne chodiť, fľašku môže mať položenú v rovine, do ktorej sám dočiahne a môže sa z nej samé napiť. V tomto období môžete vyskúšať dieťaťu naliať vodu do uzatvárateľného pohárika so slamkou. Ponuka je naozaj rôznorodá. Dieťa sa postupne samé naučí, ako zo slamky ťahať.
Niekedy v tomto období sa môže mamička dopustiť chyby a keď dieťa nejaví záujem o pitie čistej vody, zo strachu aby nebolo dehydrované, mu začne do vody pridávať napríklad sirup. A odtiaľto býva cesta späť náročná. Dieťa si zvykne na sladkú chuť a čistá voda už nebude vôbec zaujímavá.
Dieťa sa učí napodobňovaním
Mamička Miška mala podobnú skúsenosť. Jej dcérka odmietala piť, tak jej čistú vodu vždy „zafarbila“ sirupom, aby dieťa vôbec niečo vypilo. Prinieslo to síce nejaké výsledky, ale aj tak bol nápoj nezaujímavý. Mohol byť v najkrajšom pohári či fľaške pod slnkom. Predstavte si, že stačil jeden moment, ktorý tento stav nadobro zmenil. „Chodievame von so susedkou a s jej deťmi, ktoré vždy pili len čistú vodu. Nosievali si ju so sebou aj na prechádzky. A keď moja Dorotka videla, že jej kamarátky vždy pijú „čistú studenú“, tak si začala pýtať aj ona. Odvtedy mi stačí do fľašky naliať čistú vodu.“
Deti sa veľa učia napodobňovaním. Ukážte im aj vy, že tiež od smädu pijete vodu a svoju úlohu zohrajú ako v uvedenom príklade aj vode naklonení kamaráti.
A ako je to s čajíkmi? Aj na ne príde rad. Keď si pripravíte čaj vy,skúste ponúknuť svoju ratolesť a keď zachutí, môžete „čajíčkovať“ spolu. 🙂
foto: pixabay.com