tehotenstvo

S pojmom tehotenská cukrovka sa už stretla nejedna tehuľka, ktorá absolvovala záťažový test, ktorý spočíval vo vypití roztoku z glukózy. Tá budúca mamička, ktorej vyšiel pozitívny výsledok, musí prejsť konzultáciou v diabetologickej ambulancii. Podobne bola na tom aj naša čitateľka Patrícia, ktorá sa s nami pred časom podelila o svoje skúsenosti.

V prvom článku všetkým prvorodičkám vysvetlila, ako spomínaný glukózový test prebieha. Jej príbeh pokračoval ďalej návštevou diabetologičky. Aj o tejto skúsenosti sa s nami Patrícia rozprávala. A aj napriek tomu, že výsledky odberov v tejto ambulancii mala v poriadku, musela držať diétu a prísť na kontrolu.

Poctivo dodržiavala diétu

Tentoraz už budeme môcť príbeh Patrície o jej tehotenskej cukrovke uzavrieť. „Po mojej prvej návšteve diabetológie som si povedala, že budem poctivo dodržiavať predpísanú diétu. Sladkosti zbožňujem, takže to boli náročné týždne. Ale zvládla som to a sústredila som sa viac na zeleninu. Nevyhýbala som sa ani ovociu. Keď som prišla na ďalšiu kontrolu, všetko malo rovnaký priebeh. Opäť som absolvovala odber nalačno, následne raňajky a o hodinu a pol ďalší kontrolný odber,“ spomína Patrícia.

Odber krvi zo žily bol v poriadku

Na tejto kontrole sa dozvedela aj výsledok z odberu krvi zo žili, ktorý jej robili predtým. Ten sledoval stav za predošlé tri mesiace. „Hodnota bola 4,9 ako u zdravého človeka. Táto správa ma veľmi potešila,“ radovala sa Patrícia. Ale len dokedy neboli známe hodnoty odberov z toho dňa. Budúca mamička upresňuje: „Moč bol negatívny a aj odber krvi z prsta nalačno bol v poriadku. Horšie to ale bolo s odberom krvi po jedle. Keďže som nezohnala chlieb, ktorý som počas diéty jedávala, kúpila som si iný. Bol to špaldový chlieb. Bola som presvedčená, že týmto nič nepokazím. Opak bol ale pravdou a po zjedení raňajok mi sestrička namerala hodnotu 8, čo už bolo zvýšenie. Doktorka bola prekvapená a hneď sa ma pýtala, čože som mala na tie raňajky.“ 🙂

Jesť viac zeleniny a menej pečiva

Tehuľka Patrícia raňajkovala spomínaný špaldový chlieb natretý s maslom, so šunkou a paprikou. Výber pečiva teda evidentne nebol správny. „Pani doktorka mi poradila, aby som radšej jedla väčšiu porciu zeleniny a pečiva menej,“ hovorí Paťa. Podľa tejto rady si pripravila raňajky aj na ďalšiu kontrolu. Podarilo sa jej zohnať chlieb, na ktorý bola zvyknutá a táto kombinácia už konečne priniesla očakávaný výsledok.

„Posledná kontrola našťastie prebehla priaznivo. Do pôrodu už ambulanciu navštíviť nemusím. Stačí, keď prídem po pol roku od pôrodu,“ uzatvára svoje rozprávanie Patrícia.

Rovnako ako naša čitateľka, aj my veríme, že jej skúsenosti pomohli niektorým tehuľkám. Najmä tým, ktoré podobne ako Paťa bojovali s tehotenskou cukrovkou.

foto: pixabay.com