tehotenské bruško

Tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes je pojem, o ktorom sme už písali. Na túto nepríjemnosť v čase tehotenstva u niektorých budúcich mamičiek, sme sa pozreli aj prostredníctvom našej čitateľky Patrície, ktorá čaká svoje tretie dieťatko. Záťažový glukózový test preto absolvovala už trikrát. Jej príbeh pokračuje ďalej návštevou diabetologickej ambulancie.

Pred necelými tromi týždňami nám opísala priebeh testovania a spolu s ňou sme čakali na výsledok. „Napokon som sa od môjho gynekológa dozvedela, že moje výsledky boli opäť pozitívne,“ zverila sa Paťa. V praxi to znamená, že obe namerané hodnoty po vypití glukózového roztoku boli nad povolenou hranicou. Jedna sa merala hodinu po vypití „sladkej vody“ a druhá po dvoch hodinách. „Doktor mi dal žiadanku k diabetologičke, u ktorej som bola aj počas predošlých dvoch tehotenstiev. Zavolala som jej a povedala mi, že sa mám aj s výsledkami od gynekológa zastaviť,“ pokračuje vo svojom rozprávaní naša čitateľka.

Dostala termín v diabetologickej ambulancii

„Keď som prišla do ambulancie, sestrička mi vysvetlila celý postup, ktorý bude nasledovať. Ten som už ale dobre poznala,“ spomína Patrícia. Od sestričky dostala termín, v ktorom sa robia vyšetrenia tehotným ženám. Zároveň dostala inštrukciu, že má opäť prísť nalačno a 24 hodín predtým má zbierať do nádoby moč a priniesť potom z neho vzorku.

Nasledovali odbery krvi glukomerom a aj zo žily

„V uvedenom termíne som prišla pred pol deviatou. Odovzdala som moč a ten bol našťastie negatívny. Potom mi sestrička glukomerom z prsta zmerala hodnoty cukru v krvi. Vzala mi aj krv zo žily. Tá sa poslala do nemocnice na vyhodnotenie. Z nej sa zisťuje dlhodobejší stav za predošlé tri mesiace,“ vysvetľuje budúca mamička. Po týchto procedúrach si mala v čakárni zjesť prinesené raňajky a za hodinu a pol sa ohlásiť sestričke.

Odbery boli v poriadku, diéta aj tak nasadená

„Keď som si prečítala zopár kapitol z prinesenej knižky a uplynul daný čas, sestrička mi opäť vzala vzorku krvi glukomerom. Pre výsledky k pani doktorke som sa mala vrátiť až o hodinu. Dozvedela som sa, že oba odbery glukomerom boli v norme. Výsledok odberu krvi zo žily ešte nebol známy. Aj napriek tomu som od pani doktorky dostala rovnaké inštrukcie ako v predošlých tehotenstvách – diétovať. Vyhýbať sa sladkému,“ pokračuje v rozprávaní Patrícia.

Môžeme doplniť, že do tejto kategórie nepatrili len koláčiky či čokolády. Rovnako aj ovocie bohaté na fruktózu. Ideálne je uprednostniť zeleninu a vyhýbať sa výrobkom z lepku. Jedlo je potrebné načasovať v pravidelných intervaloch, to znamená: dovidenia večerné prejedanie či sladké večerné dezertíky pri telke. 🙂

Našu čitateľku Patríciu čaká po troch týždňoch držania diéty opäť kontrola u diabetologičky. Budeme jej držať palce. Rovnako aj všetkým tehuľkám s podobným osudom 🙂

foto: pixabay.com