Mamičky chcú pre svoje deti vždy to najlepšie. Oblasť zdravej výživy nie je výnimkou. Avšak definovať zdravú stravu je čoraz ťažšie a orientovať sa v moderných výživových trendoch, ktoré sa menia takmer každý deň je neľahká úloha. Prečítajte si teda zopár jednoduchých rád, ako pripraviť deťom zdravú a chutnú desiatu.
Pamätáte si ešte svoje desiate? Čo to bolo? Žemľa s nátierkou, rožok so šunkovým nárezom a syrom, alebo chlieb s maslom a salámou? A k tomu jablko, hruška, mandarínka? A kto chcel sladkosť musel si väčšinou kúpiť za vreckové, ak práve nemal narodeniny, alebo nebolo Mikuláša. A možno patríte k tým, ktorých rodičia nemali čas, alebo možnosť chystať každý deň desiatu. A teraz váhate a pýtate sa. Čo ak Peťkovi nebude chutiť „obyčajný“ chlieb so syrom a salámou? Čo ak bude hladný? Hádam každý rodič má v sebe hlások, ktorý ho nabáda, aby svojim deťom doprial viac, ako sám v detstve dostával. A tak mnohí rodičia zabalia svojim deťom príliš veľa jedla a pritom nešetria na sladkostiach. Netrápte sa tým, že deťom nedoprajete, keď bude ich desiata „skromnejšia“.
Tip: Sledujte svoje deti a majte odhad, koľko jedla im stačí na zasýtenie. Podľa toho chystajte desiatu. A nezabúdajte, že jablko ako sladkosť, je predsa len lepšie ako čokoládová tyčinka.
Veď to má nápis „Pre deti…“
Predsa len by ste chceli svoje dieťa odmeniť na desiatu nejakou sladkosťou a váhate, akú vybrať? Určite ste si všimli, že mnohé produkty, hoci nesú označenie „Pre deti“ a zdobia ich krásne farebné obaly, často nebývajú tou najzdravšou voľbou. Neraz sú preplnené cukrami, soľou a ďalšími ingredienciami, ktoré nie sú zdravé ani pre telo dospelého. Najlepším rozhodnutím je, vždy si prečítať zloženie a na základe popisu prísad sa rozhodnúť. Nejaká sladkosť sem-tam neuškodí, veď si spomeňte koľko ste ich v detstve pojedli! Napriek tomu, niektoré sladkosti sú predsa len lepšie ako iné.
Tip: Ak chcete mať istotu, že viete, aké ingrediencie sa nachádzajú v pochúťke pre vaše dieťa, skúste im raz za čas upiecť koláčik. Budete vedieť presne, čo v ňom je.
Namiesto ovocia zelenina?
Je jedinou zeleninou, ktorú vaše dieťa na desiatu dostane, obligátny prúžok papriky, pár koliesok paradajky (áno vieme, že paradajka patrí medzi ovocie :)), či uhorky? Dajte aj zelenine možnosť zažiariť! Možno nie je taká obľúbená ako ovocie, či sladkosti, ale bolo by chybou posunúť ju na vedľajšiu koľaj. Do plastovej škatuľky dajte nakrájané kúsky mrkvy, kalerábu, uhorky, reďkovky, rôzne druhy šalátov… . Pri výbere sa orientujte podľa preferencií vášho dieťaťa, ale nespoliehajte sa len na ne. Ponuka zeleniny, ktorá je výborná aj bez potreby varenia a chutí aj surová, je široká.
Tip: Ochuťte bežný chlebík, žemľu, či rožok bylinkami. Medzi najobľúbenejšie patrí pažítka, či bazalka.
Čo je dobré pre mňa, nemusí byť dobré pre dieťa
Takmer každý deň sa objaví správa o zázračných účinkoch tej, či onej potraviny. Väčšinou ide o rôzne exotické rastliny, ovocie a zeleninu, ktoré sa dostávajú na piedestál pre údajný široký mix vitamínov, antioxidačné účinky, alebo pre iný pozitívny dopad na zdravie. A kto by nechcel byť zdravý ako rybička? Ak chcete do stravy detí pridať podobné pochutiny, nezabudnite na opatrnosť kvôli možnosti alergií, prípadne intolerancie. A pamätajte, že dnes je predmetom marketingu všetko, aj jedlo. Urobte si preto vlastný malý prieskum a vyvoďte si vlastné závery.
Dávate deťom celozrnné pečivo, pretože je zdravšie? Nemajte prehnaný strach z bielych rožkov! Možno táto rada znie zvláštne, keďže sa toho toľko popísalo o škodlivosti tohto typu pečiva. Ale v strave detí môžu cereálne alternatívy narobiť viac škody ako úžitku. Najmä najmenším deťom je vhodnejšie podávať klasické biele pečivo. Existuje riziko vdýchnutia semienok, dojčatá nedokážu stráviť také množstvo vlákniny, a ak deti málo pijú, hrozí možnosť nadúvania a bolestí brucha (a to platí aj u starších detí).
Pitný režim
Kto málo pije, je malátny, pomalšie mu to myslí a urobí pri intelektuálnych výzvach viac chýb. Navyše ho môže aj pekne bolieť hlava. Takéto problémy deti v škole skutočne nepotrebujú. Mozog musí byť v top kondícií, aby si poradil s ťažkými úlohami. Mnohé deti ale vôbec v škole nepijú, alebo pijú len veľmi málo. A ak do seba tekutiny dostanú, často preferujú sladké limonády, ktoré síce chutia, ale smäd nezaženú. Čo s tým? Začať treba už v útlom detstve a hlavne ísť príkladom. Keď deti vidia, že mamka a tatko veselo pijú kolu, tiež budú mať o ňu väčší záujem ako o vodu z vodovodu. Na zmenu návykov môže byť v neskoršom detskom veku už neskoro. To však neznamená, že sa máte vzdávať. Budete ale potrebovať silné argumenty.
Tip: Skúste zainvestovať do veselých fliaš alebo termosiek. Z peknej fľaše s obľúbeným motívom sa aj medom osladený čaj pije lepšie.
A posledná rada…
Aj keď nemáte čas, pozastavte sa a pripravte deťom desiatu. Ide nielen o ich zdravie, ale zároveň svojim najmenším ukážete, že vám na nich záleží a zvýšite ich povedomie o pravidelnej strave. Možno im niekedy nebude chutiť a možno ju niekedy vyhodia do koša, alebo predajú spolužiakom. Nevzdávajte sa!
Foto: pexels.com