Ženy na materskej sú v podstate majsterky sveta vo všetkom, čo počas dňa postíhajú. Napriek tomu sa cítia nedocenené! Môže za to vraj spoločnosť, ktorá pestuje ideál ženy!!! Ponúkame pár rád, vďaka ktorým budete brať materskú dovolenku pozitívne!

 

Málo z nás, mamičiek na materskej „dovolenke“, má pocit, že sa im dostáva chvály a ocenenia za plodenie detí, za výchovu a starostlivosť o ne, za všetky domáce práce, ktoré popritom stihneme atď. Nejde len o finančné nedocenenie, keďže vláda zrejme nevidí, že štátu vychovávame pracujúcu jednotku (za to nám dá pár eur), ale často sa nám pocty nedostane ani od rodiny, manžela či okolia. Z každej strany len počúvame: „Veď si na materskej, veď máš toľko času, veď si doma, veď ja v tvojom veku, veď tvoja mama, babka si zodrela ruky od roboty, veď, veď, veď….“, reči, z ktorých v nás vrie krv!

Psychologička to vidí nasledovne: „…môže za to celá spoločnosť, pretože prehnane zdôrazňuje výkon. Pestuje ideál ženy ako úspešnej, vzdelanej, pracujúcej, atraktívnej atď. V období materskej má preto žena oprávnený pocit, že tieto očakávania nenapĺňa.“

Vraj všetko toto si robíme samé. Sme nedocenené, lebo sa nevieme samé oceniť a stále sa len hodnotíme. Hodnotíme nielen seba, ale aj naše rovesníčky, v ktorej situácii ako obstoja. Preto sa pasujeme do roly tej, ktorá sa podľa všetkých len stará o deti.

mamičky na materskej dovolenke

Tu je pár tipov, ako to vylepšiť: ak zmeníme svoj pohľad, zmeníme aj pohľad okolia!

Pochváľte sa sama!

Ak vás nikto nechváli, pochváliť sa musíte sama. Predsa len vy viete, koľko ste toho dnes stihli. Začnite od manžela, keď príde z práce. Povedzte mu všetko, čo ste robili od rána. Hneď sa bude na vás inak dívať!

Krkavčie matky

V našej spoločnosti akosi prevláda odpor k pracujúcim matkám a k tým, ktoré sa snažia profesijne posunúť. Je to trend, ktorý nie je opodstatnený, keďže napriek tomu, že sme s dieťaťom menej, sme s ním väčšinou viac ako jeho otec. Ide zväčša o matky, ktoré sú vysokoškolsky vzdelané, a tak neplatí rovnaký meter. Vzdelané ženy často potrebujú ďalšie atestácie a kariérne postupy, a to dnešná spoločnosť nechápe. Neostáva vám nič iné, len sa nenechať stresovať okolím a tieto reči odignorovať. Sama si musíte nájsť cestu, aby ste neprišli o prvé slová či krôčiky vášho dieťatka, ale ani o prácu. Pokúste sa brať materskú ako obdobie, ktoré možno bude veľmi náročné, ale na druhej strane vám ostanú spomienky na celý život.

Supermatky

Určite to poznáte, keď to všetko, čo zvládate, si ľudia všimnú, až kým to z istého dôvodu urobené nie je. A ironické komentáre okolo toho vás priam zabíjajú. Navyše vtipy o tom, aké sme počas materskej dovolenky zmätené, že máme zmenšené a vykojené mozgy, sú klincom do rakvy. Podobne to vidí aj psychologička, ktorá takto vyvyšuje mamičky: „Je predsa dokázané, že ,naopak, ženy na materskej si dokážu lepšie zorganizovať čas, majú lepší time management, sú rýchlejšie s dobrým zameraním na cieľ, dokážu robiť viac vecí naraz, rozvíjajú si organizačné schopnosti….“ Neuvedomujú si to zatiaľ ani firmy, ktoré odpisujú mamičky s deťmi ako tie, ktoré doma zaostávali a upriamujú sa na bezdetné ženy!!! Rozhodne to nie je pravda, skúste si to všimnúť na nejakej z okolia, ktorá nemá deti!

mamičky na materskej dovolenke

Príliš dlho doma

3 roky je veľa, o tom niet pochýb. Ak sa chystáte kvôli nedoceneniu do práce, budovať kariéru alebo proste len potrebujete peniaze, a bojíte sa, že vás bude za to okolie odsudzovať, teraz vám dáme do rúk žolíka! Na Slovensku je materská dovolenka najdlhšie zo všetkých európskych štátov. V niektorých sú na nej dokonca len dva či tri mesiace a práve preto nikto nesúdi ženy, ani ich nepovažuje za neschopné či krkavčie matky. Možno by toto skrátenie pomohlo aj Slovensku, ale to je určite na dlhú diskusiu.

Zdroj: mojebetynka.cz l Foto: pixabay.com