Košická nemocnica má naozaj dôvod pre radosť, pretože od anonymného darcu dostala na dve oddelenia 16 monitorov na kontrolu dýchania, ktoré sú zdraviu prospešné najmä pre dojčatá.

 

Tieto prístroje budú ozaj veľkým prínosom pre nemocnicu. Mali by pomôcť alebo predísť náhlym úmrtiam dojčiat. Syndróm náhleho úmrtia dieťaťa je častá príčina väčšiny z úmrtí. Príčina syndrómu zatiaľ nie je jasná, no ovplyvňuje to veľa vonkajších faktorov ako napríklad: či matka počas tehotenstva fajčila alebo sa dieťa narodilo s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Tento stav sa prejavuje sťaženým dýchaním, nepravidelným dýchaním či už zrýchleným alebo spomaleným a na koniec celková zástava dýchania (apnoe).

Prínos pre nemocnice je to obrovský a primárka Iveta Kostelníková ďakuje neznámemu darcovi, nakoľko takto bude oveľa viac detí v bezpečí. Dokonca aj matky si ich môžu zapožičať domov, aby mohli sledovať dýchanie svojho bábätka doma.

Rodičia budú môcť pokojnejšie spať, pretože ak by došlo k nejakej chybe v dýchaní ich dieťatka, monitor na to upozorní svetelným a zvukovým signálom!

zdroj: dobrenoviny.sk | foto: dobrenoviny.sk / Facebook