Podľa čoho ste si vyberali pôrodnicu? Chceli ste, aby vášmu bábätku nechali dotepať pupočník, ihneď vám ho položili na brucho, utreli a základné vyšetrenia robili priamo na vás a potom nasledoval nádherný dvojhodinový bonding koža na kožu? Alebo, aby vám ho po prestrihnutí pupočnej šnúry vyumývali a priniesli oblečené a zabalené v perinke?
Chceli by ste si v pôrodnici ešte oddýchnuť a v noci sa vyspať? Alebo by ste ako levica nepustili bábätko od seba ani na minútu? Vyberte si podľa seba, určite ste však už počuli o Iniciatíve Nemocnice priateľské k deťom. Ak neviete, ktoré takéto na Slovensku sú a čo máte od nich čakať, tak čítajte.
Nemocnice priateľské k deťom (BFHI) boli založené už v roku 1991 odborníkmi Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Táto iniciatíva v desiatich bodoch formuluje princípy a postupy v starostlivosti o matku a dieťa počas tehotenstva, pôrodu a popôrodnej adaptácie.
Ide najmä o to, že:
- nemocničný personál má mať jednotnú koncepciu laktačného programu, aby ste, ako čerstvá mamička, nedostali od každej zdravotnej sestry iné rady pri začiatkoch dojčenia, ktoré nie je samozrejmosťou a tiež sa ho treba naučiť.
- Budúce mamy majú mať dostatok informácií o tom, aké je dojčenie pre deti prospešné, aké sú správne techniky dojčenia a pri prepúšťaní domov by mali dostať odporúčanie na najbližšiu podpornú skupinu dojčenia
- Novorodenci majú byť priložení k prsníku už v prvej pol hodine po narodení a od matky nemajú byť odlúčení ani vo dne ani v noci, má sa podporovať systém rooming-in (matka s dieťaťom)
- Dieťa má byť dojčené na požiadanie, nie v časových intervaloch a nemalo by mať cumlík, ani inú výživu okrem materského mlieka (ak na to nie je medicínsky dôvod).
Pravidiel je len 10, nič neuskutočniteľné alebo finančne náročné nevyžadujú. Stačilo by len trochu porozumenia, empatie a ochoty pomôcť zo strany nemocničného personálu. Tak prečo je potom na Slovensku nemocníc s certifikátom BFHI len 27? A dokonca, podľa najnovších správ len jedna (v Čadci), pretože všetkým ostatným vypršali plakety BFHI, ktoré sú platné len 4 roky a žiadna pôrodnica si nepožiadala o opätovné prehodnotenie dodržiavania všetkých prístupov?
Nemali by tieto pravidlá platiť pre všetky nemocnice? Prečo musia tehotné ženy cestovať aj 70 kilometrov, aby mohli svoje deti priviesť na svet v prostredí, kde im ich nikto nevezme na noc len preto, lebo sa to takto robí roky? Kedy sa toto staré zmýšľanie z čias studeného socializmu stratí a začne sa nová éra?
Zdroj: slovensko.sk, aktuality.sk, zenskekruhy.sk | Foto: flickr.com